سلامت و سبک زندگی

عضو کمیسیون بهداشت مجلس عنوان کرد:
عزم مجلس برای افزایش یارانه دارو


تاریخ انتشار : 17 دی 1395 ساعت 13:19
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
عضو کمیسیون بهداشت مجلس گفت: در بحث یارانه دارو باید به گونه‌ای حرکت کنیم که تامین هزینه‌های دارو خارج از تحمل پرداخت خانواده‌ها نباشد.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایسنا، حیدرعلی عابدی درباره ادعای رئیس سازمان غذا و دارو مبنی بر اینکه در لایحه بودجه 96 با کاهش 5درصدی یارانه دارو مواجه خواهیم بود، اظهار کرد: هنوز لایحه بودجه 96 به مجلس نیامده است و فعلاً روی این لایحه دولت دارد کار می‌کند. کاهش 5درصدی یارانه دارو به این معنی است که دولت قصد این کاهش را دارد که البته باید در مجلس بررسی شود و هم‌اکنون سازمان مدیریت و برنامه درحال بررسی این لایحه است.
وی بابیان اینکه کاهش یارانه دارو به هیچ وجه کار اصولی و درستی نیست، گفت: یکی از ابعاد طرح تحول سلامت، نظام دارویی است و از محاسن طرح تحول سلامت این است که بیماران و به خصوص بیماران صعب‌العلاج و بیماران خاص تا حدی داروهایشان تامین شده و مشکلاتشان کمتر شده است. اعتباراتی هم که به بخش سلامت غذا و دارو اختصاص پیدا کرده اعتبارات چشمگیری نیست که تازه بخواهند از آن کم کنند و اگر دولت یارانه دارو را کم کرده باشد حتماً با دیدگاه مثبت مجلس و کمیسیون تلفیق لایحه یارانه دارو ترمیم می‌شود.
نماینده مردم اصفهان در مجلس، افزود: دیدگاه بنده این است که کمیسیون بهداشت حتماً برای افزایش یارانه دارو برنامه‌ریزی خواهد کرد نه برای کاهش آن. چون معتقد هستیم که این کمک‌هایی که در بخش سلامت می‌شود جزء وعده‌های نظام جمهوری اسلامی است که باید محقق می‌شده است.
عابدی در همین خصوص تصریح کرد: یکی از وظایف اصلی دولت تامین امنیت، سلامت و آموزش است. مابقی اتفاقات حول همین 3 محور است و وظیفه اصلی دولت بعد از تامین امنیت مردم، تامین سلامت ملت است و این طرح تحول نظام سلامت که دارد در کشور اجرا می‌شود یکی از اهداف مستمر نظام اسلامی است و فکر نمی‌کنم که نمایندگان راضی شوند که این حق ضایع شود.
وی در پاسخ به این سوال که چه میزان افزایش یارانه دارو در بودجه 96 مدنظر مجلس است، گفت: در سیاست‌های کلی نظام که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد آمده است که بیمار به‌جز رنج بیماری نباید رنج دیگری را متحمل شود و در سال‌های گذشته اکثر بیماران به دلیل اینکه داروهایشان تامین نمی‌شد و یا داروهایشان خیلی گران قیمت بود مجبور می‌شدند زندگی خود را بفروشند تا هزینه‌های دارویی خود را تامین کنند. بنابراین به دلیل بیماری زیر خط فقر می‌رفتند.
عضو کمیسیون بهداشت مجلس افزود: بنابراین در بحث یارانه دارو باید به گونه‌ای حرکت کنیم که تامین هزینه‌های دارو خارج از تحمل پرداخت خانواده‌ها نباشد. اهداف طرح تحول نظام سلامت این است که هرسال درصد پرداختی از جیب مردم کمتر شود. هم‌اکنون مردم در بیمارستان‌ها رقمی معادل 5 یا 6 درصد قیمت دارو را پرداخت می‌کنند. عابدی خاطرنشان کرد: اختصاص بودجه برای تامین سلامت مردم یکی از اهدافی است که در طرح تحول سلامت باید در اولویت قرار گیرد. بنابراین در مجلس به دنبال یک افزایش خوب در یارانه دارو هستیم.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه