تازه‌های پزشکی

«سونا» ریسک ابتلا به زوال عقل را کاهش می‌دهد

تاریخ انتشار : 16 دی 1395 ساعت 17:22
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
تحقیقات جدید نشان می‌دهد که حس آرامش و تمدد اعصابی که در طول سونا تجربه می‌شود، می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به آلزایمر کمک کند.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از مهر، محققان در یک مطالعه ۲۰ساله با ارزیابی ۲۰۰۰مرد میانسال دریافتند مردانی که چهار تا هفت بار در هفته از سونا استفاده می کنند، نسبت به افرادی که یک بار در هفته حمام سونا می گیرند، ۶۶درصد کمتر احتمال دارد به آلزایمر مبتلا شوند. این مطالعه نشان داد که هرچه میزان استفاده از سونا بیشتر شود، احتمال ابتلا به آلزایمر کاهش می یابد.
محققان در تحقیقات قبلی دریافته بودند که حمام سونای مکرر به طور قابل توجهی خطر ابتلا به مرگ ناگهانی قلبی، خطر مرگ ناشی از بیماری عروق کرونر و سایر حوادث قلبی و همچنین مرگ و میر کلی را کاهش می دهد.
محقق ارشد تحقیق، جری لاوکانن استاد دانشگاه فنلاند شرقی در این باره می گوید: حمام سونا می تواند هم از قلب و هم از حافظه محافظت کند. با این حال، مشخص شده است که سلامت قلب و عروق بر مغز نیز تاثیر می گذارد. حس سلامتی و آرامشی که در طول سونا تجربه می شود، نیز می تواند نقش داشته باشد.
اثرات سونا در احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر و دیگر اشکال زوال عقل در مطالعه ای با عنوان مطالعه عوامل خطر بیماری قلبی مورد بررسی قرار گرفت و بیش از ۲۰۰۰مرد میانسال را که در بخش شرقی فنلاند زندگی می کردند ارزیابی کرد.
شرکت‌کنندگان مطالعه بر اساس تعداد دفعات استفاده از حمام سونا، به سه گروه تقسیم شدند: کسانی که یک بار در هفته حمام سونا می گرفتند، کسانی که دو تا سه بار در هفته حمام سونا می گرفتند و کسانی که چهار تا هفت بار در هفته حمام سونا می گرفتند.
این مطالعه نشان داد در میان کسانی که چهار تا هفت بار در هفته از سونا استفاده می کردند، خطر ابتلا به هر نوع زوال عقل، ۶۶درصد و خطر ابتلا به بیماری آلزایمر، ۶۵درصد کمتر از کسانی بود که فقط یک بار در هفته از سونا استفاده می‌کردند.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه