سلامت و سبک زندگی

رئیس انجمن ایدز:
عقیم‌سازی زنان موجب پنهان‌تر شدن پدیده روسپی‎گری می‌شود


تاریخ انتشار : 14 دی 1395 ساعت 16:45
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
رئیس انجمن ایدز ایران گفت: عقیم‌سازی زنان کارتن‌خواب موجب پنهان‌تر شدن پدیده روسپی‌گری می‌شود درحالی که براساس برنامه ملی کنترل ایدز برای مهار این بیماری باید دسترسی به این افراد بیشتر شود.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایرنا، حمیدرضا شاعری رئیس انجمن ایدز ایران گفت: طرح عقیم‌سازی زنان کارتن‌خواب با هدف جلوگیری از تولد افراد مبتلا به ویروس ایدز و کاهش آسیب‌دیدگان اجتماعی که از سوی برخی افراد مطرح شده است، نشان دهنده بی‌توجهی به سال‌ها تجربه برای کنترل آسیب‌های اجتماعی در کشور است.
وی گفت: بیان چنین طرحی نشان دهنده این است که هنوز تفکر قلع قمع کردن آسیب‌دیدگان اجتماعی، پاک کردن صورت مسئله و توجه به معلول به جای توجه به علت بیماری‌ها و آسیب‌ها هنوز در بین برخی افراد رواج دارد. شاعری اضافه کرد: همزمان با مطرح شدن این طرح عجیب و غریب شاهد سکوت کارشناسان و افراد مطلع و صاحبنظر در حوزه مبارزه با ایدز و آسیب‌های اجتماعی هم هستیم که نشان دهنده نوعی فضای امنیتی است که باعث می‌شود افراد آگاه و مطلع از بیان نظرات خود خودداری کنند.
شاعری گفت: امروزه عفونت ایدز یک عارضه قابل کنترل است و با روش های درمانی موجود افراد مبتلا به ویروس ایدز حتی می‌توانند در صورت مراجعه به موقع قبل از بارداری یا حتی حین بارداری فرزند سالم به دنیا آورند بنابراین عقیم سازی زنان روسپی هیچ توجیه علمی ندارد و تنها حاصلش این است که این افراد بیش از پیش پنهان می‌شوند.
وی افزود: در برنامه‌های کنترل ایدز در ایران و تمام دنیا یکی از استراتژی‌های اصلی این است که تا جای ممکن دسترسی به کارگران جنسی و افراد روسپی را افزایش دهند و با آموزش و کنترل آنها جلوی انتقال عفونت‌هایی مثل ایدز و هپاتیت را بگیرند اما چنین برنامه‌های غیرکارشناسی باعث می‌شود دسترسی به این افراد سخت‌تر شود و آنان هر چه بیشتر در لایه‌های پنهان جامعه پنهان‌تر شوند.
رئیس انجمن ایدز گفت: طرح چنین رویکردهای احساسی و غیر عقلانی، اوضاع را بدتر می‌کند، چنانکه در مورد گورخواب‌ها نیز شاهد بودیم که به صورت ناگهانی این مسئله قدیمی به صورت احساسی و با نگاه امنیتی بزرگنمایی شد. شاعری گفت: مسئله روسپی‌گری یک مسئله قدیمی و تاریخی است و اگر قرار بود با چنین طرح های حل شود، خیلی وقت پیش حل شده بود، ضمن اینکه عقیم سازی زنان روسپی نیز نوعی تبعیض جنسی است زیرا برای باروری هر دو جنس مرد و زن دخیل هستند و چرا باید فقط زنان روسپی مد نظر قرار گیرند.
رئیس انجمن ایدز ادامه داد: اجرای چنین طرح های غیرکارشناسی بیش از آنکه برای رفع مشکلات و آ‌سیب های اجتماعی کاربرد داشته باشد، بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد، درست مانند اتوبوس ایدز که توجیه علمی و کارشناسی ندارد و بیشتر یک نوع شوی تبلیغاتی بود. شاعری گفت: انجام تست و مشاوره ایدز برای عموم مردم در حالی که این بیماری هنوز در گروه‌های خاصی از جامعه مانند معتادان، کارتن‌خواب‌ها و کارگران جنسی تمرکز بیشتری دارد، مانند این است که توی انبار کاه دنبال سوزن بگردید و جز اتلاف وقت و هزینه‌ها، حاصل چندانی ندارد.
رئیس انجمن ایدز ایران افزود: در کشورهای موفق دنیا نیز اگر طرح های مشابه اتوبوس ایدز دارند، این خدمات برای سطح عمومی جامعه انجام نمی‌شود بلکه بین جمعیت پر خطرتر مانند کارگران جنسی و باشگاه‌هایی که در آنها ارتباطات جنسی وجود دارد یا در بین معتادان و کارتن خواب‌ها تمرکز بیشتری دارد.
پیش از این افرادی در برخی رسانه‌ها، طرح عقیم‌سازی زنان روسپی را به شهیندخت مولاوردی، معاون رئیس‌جمهوری در امور زنان نسبت داده بودند که خود وی در یادداشتی این موضوع را تکذیب کرده بود.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه