سلامت و سبک زندگی

رئیس اداره مراقبت‌های وزارت بهداشت:
مردم برای درمان آنفلوآنزا داروی کورتونی استفاده نکنند/ موردی از ابتلا به ویروس آنفلوآنزای پرندگان نداشته‌ایم


تاریخ انتشار : 11 دی 1395 ساعت 14:49
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
رئیس اداره مراقبت‌های مرکز بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت تفاوت‌های سرماخوردگی با آنفلوآنزا را تشریح کرد و گفت: مردم برای درمان آنفلوآنزا، آمپول‌های دگزامتازون و کورتونی استفاده نکنند.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از فارس، محمود سروش با اشاره به تفاوت‌های سرماخوردگی با آنفلوآنزا اظهار داشت: آبریزش از بینی و عطسه‌های سرماخوردگی بیشتر بوده ولی تب آنفلوانزا خیلی بالا است. همچنین درد عمومی ناشی از ویروس آنفلوانزا خیلی بیشتر است. آنفلوانزا در کودکان اسهال و استفراغ ایجاد می‌کند که ویروس سرماخوردگی کمتر این علائم را نشان می‌دهد.
وی با بیان اینکه طول مدت آنفلوانزا بیش از 7روز، تا 10 الی 12روز هم طول می‌کشد و سرفه ناشی از آن ممکن است باقی بماند، ادامه داد: با مبتلا شدن به ویروس آنفلوانزا باید به پزشک مراجعه کرد که پزشک روند درمان و رژیم غذایی را تعیین می‌کند. سروش با تاکید بر اینکه اولویت واکسن آنفلوآنزا برای افراد آسیب‌پذیر است، گفت: به‌طور مثال افراد دیابتی، افرادی که نقص ایمنی دارند، افرادی که شیمی درمانی می‌شوند، افرادی که عضو پیوندی دارند- بیماران کبدی- بیماران کلیوی- افراد چاق و افراد بالای 65سال و زنان باردار.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا تزریق واکسن آنفلوآنزا، سبب بروز این بیماری می‌شود؟، بیان کرد: خیر؛ افرادی که پس از تزریق واکسن دچار علائم سرماخوردگی می شوند، ممکن است ویروس را از قبل به طور نهفته در بدن خود داشته‌اند. سروش نیمه دوم شهریورماه تا اواخر پاییز را زمان ایمن‌سازی علیه آنفلوانزا دانست و عنوان کرد: البته ایمن سازی افراد آسیب پذیر هر سال حدود شهریورماه توصیه می‌شود.
وی در پاسخ به این سوال که آیا شستشوی مداوم حلق و بینی از بروز آنفلوانزا پیشگیری می‌کند؟، گفت: اگر این اقدام به شکل وسواس‌گونه‌ای انجام شود، ممکن است باعث افزایش ترشح در سینوس‌ها شود. اما اگر به اندازه کافی انجام شود، مفید است. اساسا بیشتر شستن دست ها را توصیه می‌کنیم مخصوصا در مقابل کسانی که مشکل تنفسی دارند.
رئیس اداره مراقبت‌های مرکز بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در پایان در پاسخ به این پرسش که آیا موارد ابتلای انسان به ویروس آنفلوانزای پرندگان را داشتیم؟، اظهار داشت: خیر. قبلا ویروس این بیماری H5N1 بود که درحال حاضر ویروس H5N8 است. در محل مرغداری‌ها رعایت اصول حفاظتی انجام می‌شود و در هر مرغداری که آلوده باشد، تیم بهداشتی به آن محل اعزام می شود و اقدامات لازم را انجام می‌دهند.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه