سلامت و سبک زندگی

پدر نفرولوژی ایران:
طرح تحول سلامت نیازمند اصلاحات اساسی/کارها را به دست افراد کاردان بسپارید


تاریخ انتشار : 11 دی 1395 ساعت 12:40
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
پدر نفرولوژی ایران گفت: اجرا نکردن طرح تحول سلامت به صورت پایلوت و استفاده نکردن از مدیران متبحر و کار آمد از اشکالات ریشه‌ای طرح تحول سلامت است. حال آنکه بی‌تردید با برنامه‌ریزی‌های صحیح و اصولی‌تر امکان خدمات‌رسانی بهتر و هدفمندتر به نیازمندان واقعی جامعه وجود داشته و دارد.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از شفاآنلاین، بهروز برومند پدر نفرولوژی ایران با بیان این مطلب اظهار داشت: طرح تحول سلامت در اصل با نیت خوبی برگزار شد ولی این طرح چیزی نبود که حاصل دستاورد تجربیات افراد باشد. ضمن اینکه تجربیات این طرح نشان داد مجریان به این نتیجه رسیدند که این طرح که باید تغییرات اساسی یابد.
وی افزود: بی‌تردید اگر کاری را در عمل یاد نگرفته باشیم نمی‌توانیم در آن به نتیجه برسیم ولی اگر کاری را به‌جای اینکه در عمل یاد بگیریم بخواهیم از روی تئوری انجام دهیم مسلماً در آن کار دستاوردهای ما منتظر تجربیات خواهد شد.
رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: ما باید با معیار انجام دادن و دیدن نتیجه، کارها را پیگیری کنیم، اما ما متاسفانه زمانی نداشتیم که ببینیم کدام تئوری درست است و کدام غلط. به همین خاطر یک سری کاستی‌ها در انجام این طرح وجود دارد. وگرنه فرضاً اینکه پول از جیب مریض نرود و بیمارستان‌ها نوین شوند اینها همه درست بوده ولی در طی کار مشکلاتی پیش آمد که پیش‌بینی نشده بود. به همین دلیل طرح آنچنان که باید موفق نشد و پرداخت‌هایی بسیار نادرست هم تمام بودجه طرح را گرفت.
برومند تصریح کرد: در اجرای این طرح نیروهای ورزیده و متبحر را به کار نگرفتند و تنها به این اکتفا کردند که به اصطلاح پول بیشتری بدهند و این موجب شد که ارقام بزرگ موجب بدنامی و گرفتاری‌های دیگر شود و حاصل کار کم آوردن پول برای کارهای واجب‌تر بود. وی تاکید کرد: اجرای اینگونه طرح‌ها ابتدا بایستی به صورت پایلوت انجام شود و بعد از تجربه در کار و پیدا کردن اشکالات روند کار به روش درست کار کنند. ولی اگر فردی بدون اینکه تجربه‌ای داشته باشد بخواهد کاری کند متاسفانه چنین خواهد شد.
پدر نفرولوژی ایران گفت: در اجرای این طرح ممکن است پاره‌ای از بخش‌ها درست شده باشد و پاره‌ای از بخش‌ها همچنان در ناکامی باشد. ولی اگر اجرای این طرح به وسیله ی افراد با تجربه و ورزیده انجام می‌شد قطعاً مشکلات کمتری داشت و این خرده‌گیری به وزارت بهداشت نیست و عین واقعیت است.
وی عدم استفاده از مدیران متبحر و با تجربه را ظلم به کسانی دانست که طرحی به این خوبی را ارائه دادند و افزود: فردی که به وی مسئولیت سپرده می‌شود شاید یک دانشمند، استاد و یا پژوهشگر برجسته باشد. ولی الزاماً مدیر خوبی نیست و این بدآموزی در کشور ما از گذشته‌های دور وجود داشته است. برومند خاطر نشان کرد: مشکل طرح تحول سلامت این بود که علاوه بر اینکه حاصل تجربه نبود در برخی از بخش‌ها، مدیریت دست افراد کاردان سپرده نشد. البته افراد متبحر و مدیر هم مانند دکتر حریرچی و افرادی چند از این دست اگر وجود نداشتند و نبودند چه بسا طرح سلامت به اینجا هم نمی‌رسید.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه