سلامت و سبک زندگی / نظام سلامت

فعالیت ۶۰۰سازمان مردم‌نهاد حوزه سلامت در استان‌ها

تاریخ انتشار : 17 آذر 1395 ساعت 17:45
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
مدیرکل امور سازمان‌های مردم‌نهاد معاونت اجتماعی وزارت بهداشت گفت:‌ «درحال حاضر حدود ۶۰۰سازمان مردم‌نهاد در حوزه سلامت در استان‌ها فعال هستند ‌و حدود ۷۰سازمان مردم‌نهاد ملی نیز در سطح کشور در حوزه سلامت فعالیت می‌کنند.»

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایسنا، مصطفی جمالی در نشست سازمان‌های مردم نهاد حوزه بهداشت خوزستان در دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، با اشاره به تلاش‌ها برای راه‌اندازی بانک اطلاعاتی سازمان‌های مردم‌نهاد سلامت، اظهار کرد:‌ «تا پیش از تشکیل بانک اطلاعاتی، هیچ اطلاعاتی از سازمان‌های مردم‌نهاد سلامت در سطح کشور وجود نداشت.»
وی افزود: «سازمان مردم‌نهاد، سازمانی است با ساختار قانونمند که با طی یک روند و دریافت مجوز ثبت می‌شوند و آغاز به فعالیت می‌کنند. این سازمان‌ها مستقل هستند و هیچ سازمان مردم‌نهادی حق ندارد در بحث‌های سیاسی و جناحی وارد شود. همچنین این سازمان‌ها غیرانتفاعی هستند و ریالی از بودجه‌ای که به سازمان‌های مردم‌نهاد وارد می‌شود یا خود سازمان تولید درآمد می‌کند، به جز برای اهداف سازمان‌های مردم‌نهاد خرج نخواهد شد.»
جمالی اظهار داشت: «از دیگر ویژگی‌های سازمان‌های مردم‌نهاد، داوطلبانه بودن آنها است. همه این افراد احساس کرده‌اند که دولت یا بخش خصوصی به مقدار کافی نتوانسته است کمبودها را در جامعه برطرف کند و خود به فکر افتاده‌اند که وارد صحنه شوند. این سازمان‌ها به ارزش‌های اجتماعی مقید هستند و در جهت رفاه عموم مردم بویژه طبقه محروم جامعه فعالیت می‌کنند.»
مدیرکل امور سازمان‌های مردم‌نهاد معاونت اجتماعی وزارت بهداشت اظهار کرد: «در ایران طبق برآوردهای انجام شده، به ازای هر ۱۰هزار نفر یک سازمان مردم‌نهاد وجود دارد، باید توجه داشت تشکل‌های مردمی که ثبت نشده‌اند را نمی‌توان سازمان مردم‌نهاد محسوب کرد و در این تعریف، تعداد سازمان‌های مردم‌نهاد ایران، بسیار کم است.»
جمالی گفت: «یکی از مهم‌ترین نقش‌های سازمان‌های مردم‌نهاد، ایجاد همبستگی ملی و ایجاد اعتماد بین مردم و مسئولان است. سازمان‌های مردم‌نهاد به دلیل ارتباطی که با توده مردم دارند و آگاهی‌بخشی که بین مردم انجام می‌دهند، ‌روحیه مطالبه‌گری را در مردم ایجاد می‌کنند و وقتی مردم مطالبه‌گر باشند، بر عملکرد مسئولان نظارت می‌کنند و مسئولان موظف به پاسخگویی می‌شوند؛ اینها یعنی توسعه سیاسی که یک اثر آن نیز کاهش رانت و فساد مالی دولت‌ها است.»
مدیرکل امور سازمان‌های مردم‌نهاد معاونت اجتماعی وزارت بهداشت اظهار کرد: «سازمان‌های مردم‌نهاد به دلیل نقش حمایتی که دارند و با منابع مالی که از مردم جذب می‌کنند، به کمک دولت‌ها می‌آیند. در کشورهایی که سازمان‌های مردم‌نهاد قوی دارند، ‌ بسیاری از هزینه‌های دولت‌ها کاهش می‌یابد و دولت‌ها با بودجه کمتری فعالیت‌هایشان را انجام می‌دهند و با پولی که از مردم به صحنه می‌آید، سهم دولت‌ها در ارایه خدمات از جمله در حوزه سلامت کمتر می‌شود.»
وی با اشاره به مسئولیت مدنی بنگاه‌های اقتصادی در برابر سازمان‌های مردم‌نهاد گفت:‌ «یکی از راه‌های جذب منابع مالی، بنگاه‌های اقتصادی هستند. البته به هیچ وجه منبع مالی دارای شبهه نباید وارد انجمن‌های مردم‌نهاد شود. در حال حاضر حدود ۶۰۰سازمان مردم‌نهاد در حوزه سلامت در استان‌ها فعال هستند ‌و حدود۷۰سازمان مردم‌نهاد ملی نیز در سطح کشور در حوزه سلامت فعالیت می‌کنند.»


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه