رئیس سازمان حج و زیارت گفت: تاکنون بیش از دو میلیون زائر مشتاق سفر به کربلا و شرکت در آیین اربعین حسینی ثبت نام کرده اند.

سعید اوحدی روز شنبه در حاشیه آیین بزرگداشت 14 تن از حجاج جانباخته فاجعه منا در بروجرد در جمع خبرنگاران افزود: روند صدور ویزا نسبت به روند ثبت نام و علاقه مندی مردم برای پیاده روی این سفر تناسبی ندارد.

وی اظهار کرد: ساعات کاری در مرزهای شلمچه و مهران افزایش یافته است تا روال قانونی ورود زائران به عراق تسریع یابد.

رئیس سازمان حج و زیارت کشور افزود: 15 دفتر کنسولگری عراق برای انجام امور زائران اربعین حسینی قول همکاری داده اند.

وی با بیان اینکه هیچ زائری بدون گذرنامه و ویزا امکان عبور از مرز را ندارد، گفت: امکانات پزشکی و پذیرایی مهیا است ولی به زائران توصیه می شود وسایل شخصی از جمله کیسه خواب همراه داشته باشند تا مشکلی در حین سفر برای آنها بوجود نیاید.

اوحدی در خصوص وضعیت مفقودان فاجعه منا و آخرین اخبار از وضعیت رکن آبادی گفت: رکن آبادی و 16 تن از حجاج بیت الله الحرام همچنان مفقود هستند و خبری از آنها نداریم.
وی افزود: تمام تلاش دستگاه دیپلماسی کشور بر روشن شدن وضعیت مفقودان متمرکز شده است.

سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت روز شنبه با حضور در منزل 14 تن از حجاج جانباخته بروجردی فاجعه منا از خانواده های آنها دلجویی و سپس در همایش مهاجران الی الله در سالن دکتر زرینکوب بروجرد شرکت کرد.
ماموران انتظامی پیش از دیدار پرسپولیس و استقلال اهواز کلیه خودروهایی که می‌خواهند وارد ورزشگاه آزادی شوند را مورد بازرسی شدید قرار می‌دهند.

به گزارش ایسنا، درحالی‌که چند ساعت به آغاز دیدار پرسپولیس و استقلال اهواز از سری رقابت‌ها هفته دوازدهم لیگ برتر مانده، تدابیر امنیتی‌ و انتظامی بیرون ورزشگاه آزادی شدید گزارش شده است.

نیروهای انتظامی مستقر در بیرون ورزشگاه آزادی و در مقابل ورودی‌های مجموعه ورزشی آزادی کلیه خودروهایی که می‌خواهند به استادیوم وارد شوند را مورد بازرسی شدید قرار می‌دهند.

در حال حاضر با توجه به برگزاری تمرین تیم استقلال در زمین شماره 2 آزادی این بازرسی برای همه کسانی که می‌خواهند وارد ورزشگاه آزادی شوند - حتی بازیکنان استقلال - نیز انجام می‌شود.

این بازرسی بی‌سابقه احتمالا در راستای مسائل امنیتی پیش از آغاز دیدار پرسپولیس و استقلال اهواز صورت می‌گیرد.

بازی پرسپولیس و استقلال اهواز از ساعت 16:20 در ورزشگاه آزادی برگزار خواهد شد.
آتش‌گرفتن یک تانکر گازوئیل در حدفاصل ایستگاه 2 و 5 تله‌کابین توچال سبب ایجاد دودی غلیظ در این منطقه شد.

سید جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران در گفت‌وگو با ایسنا در این باره گفت: حوالی ساعت 13:30 گزارش دود غلیظ در ارتفاعات توچال حد فاصل ایستگاه‌های 2 و 5 به سامانه 125 اطلاع داده شد که به دنبال آن عوامل آتش نشانی به محل اعزام شدند.

وی با اشاره به صعب‌العبور بودن این مسیر، خاطر نشان کرد: امکان رفتن خودروهای اطفای حریق به محل وجود نداشت از این رو آتش‌نشانان با استفاده از تله‌کابین به این محدوده رفته و با بکارگرفتن بیش از ده‌ها کپسول اطفای حریق، شعله‌های آتش را که منشاء آن از یک تانکر سوخت بود مهار کردند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران با بیان اینکه امکان اطفای کامل حریق به دلیل نامناسب بودن دسترسی‌ها وجود نداشت، خاطر نشان کرد: عوامل آتش‌نشانی به دنبال خنک‌کردن این مخزن که به احتمال زیاد مخزن نگهداری از گازوئیل بود، هستند تا بتوان از این طریق حریق را به طور کامل مهار و اطفا کنند.

وی اضافه کرد: این حادثه سبب ایجاد دود غلیظ در آسمان این بخش و شایعه شده بود که منشاء آن نیز حریق در ایستگاه 5 تله کابین توچال است که این موضوع را تکذیب می‌کنم.
روابط عمومی استانداری تهران در پی ایجاد تنش در همایش قانونی تشکل های اصلاح طلب شهرستان قرچک، با صدور اطلاعیه ای از تشکیل کمیته ای برای بررسی ابعاد حادثه و علل وقوع آن خبر داد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی استانداری تهران، در این اطلاعیه آمده است: با توجه به انتشار اخباری مبنی بر ایجاد تنش در همایش قانونی تشکل های اصلاح طلب شهرستان قرچک و متعاقب ابلاغیه وزیر محترم کشور و رئیس شورای امنیت مبنی بر بررسی ابعاد حادثه و علل وقوع آن، کمیته ای از سوی استاندار محترم تهران به ریاست معاون سیاسی اجتماعی استانداری و با حضور مدیران کل حراست، امنیتی انتظامی، روابط عمومی و بارزسی و همچنین یک نفر عضو حقوقدان تشکیل شد.

دراطلاعیه روابط عمومی استانداری تهران تصریح شده، از آنجا که همایش مذکور تمام فرآیندهای قانونی را طی کرده بود و طبق سیاستهای عمومی دولت تدبیر و امید مبنی بر فعالیت آزادانه ی کلیه ی تشکلهای شناسنامه دار اعم از اصلاح طلب، اصولگرا و اعتدالی در چارچوب قانون، اما متاسفانه گروهی غیرقانونی و بدون مجوز به ممانعت از برگزاری این نشست روی آوردند و در هنگام ورود برخی مدعوین به ایجاد تنش پرداختند که با هوشیاری مردم و نیروهای انتظامی و امنیتی، این همایش طبق برنامه به انجام رسید.

این اطلاعیه می افزاید: بدیهی است ،کمیته مسبوق الذکر با تدقیق و ریشه یابی این حادثه، ضمن ارائه گزارش تا روز دوشنبه مورخ 2/9/94 نسبت به روشن شدن عوامل پیدا و پنهان آن اقدام خواهد نمود و مردم شریف را در جریان تمام زوایای مساله قرار خواهد داد.

نخستین نشست مشترک اصلاح طلبان دشت ورامین(شهرستان های ورامین، قرچک و پیشوا) عصر روز پنجشنبه 28 آبان ماه در حالی در قرچک برگزار شد، که گروه محدودی در اعتراض به حضور یکی از مدعوین جلسه، مقابل محل برگزاری این نشست تجمعی غیرقانونی برگزار کردند.
کارشناسان سیاسی و منطقه ای از تنوع منابع مالی و درآمدهای گروه تروریستی داعش خبر می دهند.

به گزارش مهر به نقل از روسیا الیوم، منابع مالی و درآمد گروه تروریستی داعش به شرح زیر است:

- فروش نفت: داعش هر هفته از فروش نفت خام و تصفیه شده به واسطه های محلی که اقدام به قاچاق نفت می کنند، نزدیک به ۱۰۰ میلیون دلار به جیب می زند.

- کمک های مالی: ثروتمندانی در خاورمیانه از روزی که داعش شکل گرفته با هدف سرنگونی بشار اسد، کمکهای مالی زیادی به این گروه کرده اند.

- فروش انسان: داعش اموال زیادی را با ربایش دختران و زنان جوان و فروش آن ها در بازارهای مخفی به منظور استفاده جنسی به دست می آورد.

- دزدی و غارت: داعش با حملات میدانی و هک کردن حساب بانک ها، دزدیدن احشام و محصولات کشاورزی و همچنین فروش آثار باستانی ثروت بسیاری برای خود جمع کرده است.

- جزیه: داعش اقلیت های دینی تحت سیطره خود را مجبور به پرداخت جزیه می کند.

- فدیه: تا سال ۲۰۱۴، داعش نزدیک به ۲۰ میلیون دلار از بستگان و خانواده های گروگان های خود گرفته است.

- اخاذی: داعش از میلیون ها نفر از کسانی که تحت سیطره قلمرو خود زندگی می کنند، اخاذی می کند و با این کار ماهیانه میلیون ها دلار به دست می آورد.
دوازدهمین جلسه محاکمه متهمان پرونده نفتی صبح امروز در شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی صلواتی آغاز شد.

به گزارش تسنیم،در ابتدای این جلسه قاضی صلواتی پس از قرائت تذکرات قانونی از زنجانی سوال کرد نحوه خرید بانک FIIB و افزایش سرمایه این بانک را توضیح دهد که متهم در پاسخ گفت: برای خرید بانکی به مالزی مراجعه کردیم و طبق بررسی‌های صورت گرفته به ما بانک FIIB را پیشنهاد دادند اما باید یک مجموعه بزرگ مانند یک بانک دیگر سهام‌دار آن می‌شد.

وی ادامه داد: برای این کار به تاجیکستان رفتم و مجموعه ارزش را خریداری کردم.زنجانی افزود:‌ بعد از انجام کارهای اولیه از رئیس‌جمهور تاجیکستان اجازه گرفتیم و گفتیم می‌خواهیم در این کشور سرمایه‌گذاری کنیم. اجازه داده شد و ما سال 88 شروع به سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی مجموعه‌های مختلف از جمله اتوبوسرانی شهری کردیم.

متهم اصلی پرونده نفتی اضافه کرد: بعد از اینکه اجازه دادند بانک کنت شکل بگیرد، به منطقه لاب وان رفتیم و بانک FIIB را خریدیم.

رئیس دادگاه در ادامه از زنجانی خواست در خصوص ملک ایران‌زمین و اینکه این ملک را دقیقا از چه کسی خریداری کرده توضیح بدهد که متهم گفت: ایران‌زمین را سال 88 یا 87 از سپاه و از بانک انصار خریدم.

قاضی صلواتی خطاب به زنجانی گفت که این ملک را 225 میلیارد خریداری کرده است اما متهم اصرار داشت آن را به 280 میلیارد تومان خریداری کرده، در این هنگام قاضی صلواتی به زنجانی گفت چرا قیمت را بالا می‌بری؟ شما برای این ملک 3 فقره چک 77.5 میلیارد تومانی صادر کردید که 225 میلیارد تومان می‌شود.

قاضی صلواتی در ادامه برخلاف ادعای بابک زنجانی که اعلام کرده بود هر 3 چک خرید ملک ایران‌زمین را پاس کرده است، گفت: حساب شما با بانک صفر نشده است و بانک انصار چک را به اجرا گذاشته و برگشت زده است.

نیویورک تایمز در گزارشی به قلم "کارول جیاکومو" به تحلیل قدرت دیپلماتیک ایران و عربستان در منطقه خاورمیانه و حتی فراتر از آن، در مسائل بین الملل پرداخت. در این گزارش تاکید شده است عربستان به حدی خود را بر روی عداوت و مخالفت با ایران متمرکز کرده که از موضوعات بسیار دیگری غافل مانده است.

نیویورک تایمز می‌نویسد: عربستان و مقامات خاندان پادشاهی این کشور هرگز دشمنی خود را با ایران پنهان نکردند. ریاض تقریبا در تمام موارد منطقه‌ای و بین المللی نظری متفاوت با تهران دارد. درحالیکه نقش ایران در حل بحران سوریه پررنگ‌تر از هر زمان دیگری شده، عربستان بنای ناسازگاری را با کشورهای حاضر در مذاکرات صلح سوریه گذاشته است. مقامات آل سعود پس از تعلل کشورهای غربی برای سرنگونی دولت "بشار اسد،" رئیس جمهور سوریه، "باراک اوباما،" رئیس جمهور آمریکا، را به باد انتقاد گرفتند. ریاض اجتناب آمریکا از برکناری دولت اسد را بزرگترین و بدترین اشتباه استراتژیک و دیپلماتیک اوباما خواند. در این شرایط ایران که در اغلب مسائل خاورمیانه حضوری پررنگ دارد، به شیوه‌ای منطقی وارد عمل شد و نشان داد می‌تواند یک شریک دیپلماتیک خوب برای پایان دادن به بحران 5 ساله سوریه باشد.

این نشریه آمریکایی در ادامه نوشت: ریاض جهت‌گیری تک بعدی درباره مسائل خاورمیانه در پیش گرفته است و هر اقدامی که انجام می‌دهد به نوعی با ایران در ارتباط است. این تمرکز افراط‌گونه بر ایران موجب شده است مقامات ریاض حضوری مثبت و فعال را در دیگر موضوعات روز جهان از دست بدهند. عربستان مشکلات متعددی در خانه دارد. حملات تروریستی زیادی در استان‌های شرقی این کشور روی می‌دهد که همگی به حملات تروریستی گروه‌های افراطی علیه اقلیت شیعه عربستان مربوط می‌شود. بی‌توجهی به این گونه حملات بر تعداد قربانیان در میان شیعیان عربستان افزوده و علاوه بر افزایش نارضایتی‌های داخلی، امنیت عربستان را هم با چالش جدی مواجه کرده است.
مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران هم پیشتر با بیان اینکه اهداف مختلفی برای خدمت رسانی به مردم تعریف و تدوین شده، گفته بود: عرضه تک نرخی بنزین از جمله اهداف کلانی است که به عنوان موفقیتی مهم به ثمر نشسته است.

به گزارش تسنیم، سید ناصر سجادی ، عرضه تک نرخی فرآورده های نفتی را به عنوان یکی از اهداف مهم شرکت ملی پخش، گام و موفقیتی مهم در کارنامه این شرکت خواند و گفت: با این اتفاق مهم، بخش عمده ای از مشکلات مربوط به نظارت و کنترل این فرآورده نفتی، تسویه حساب و تعامل با صاحبان مجاری عرضه سوخت، حل و فصل شد.

بنا بر اعلام قبلی شرکت ملی پخش فراورده های نفتی ایران، آخرین مهلت مصرف بنزین 700 تومانی در کارتهای سوخت امروز 30 آبان است و از فردا بنزین با نرخ 1000 تومان عرضه خواهد شد.

* سامانه هوشمند سوخت همچنان حفظ می شود

مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران همچنین درباره سامانه هوشمند سوخت نیز گفت: عرضه بنزین براساس این سامانه صورت می گیرد.

وی تصریح کرد: با اینکه بعد از تک نرخی شدن بنزین( 1000 تومان) مردم کمتر از کارت های سوخت خود استفاده کرده اند، اما تصمیمی درباره سامانه هوشمند سوخت گرفته نشده است و عرضه بنزین بر پایه قبل و با بهره گیری از این سامانه انجام می شود.

* بیشتر مردم بنزین سهمیه ای را مصرف کرده اند

سجادی همچنین درباره بنزین 700 تومانی باقیمانده در کارتهای سوخت نیز گفت: بنابر آخرین آمارها، کمتر از 400 میلیون لیتر دیگر از بنزین 700 تومانی در کارتهای سوخت باقی مانده که بیش از 300 میلیون لیتر آن مربوط به خودروهای نظامی و انتظامی است که سهمیه داشته اند و بیشتر مردم سهمیه 700 تومانی خود را مصرف کرده اند.
«عبدالحمید اباعود» که به مغز متفکر یا معمار حملات بامداد شنبه در چندین نقطه از شهر پاریس معروف شده بود، بنا به ادعای دو مقام اروپایی، یکی از دو فرد کشته شده در جریان عملیات 7 ساعته روز چهارشنبه در منطقه «سن‌دنی» بوده است.

به گزارش فارس، دو مقام اروپایی می‌گویند «عبدالحمید اباعود»، معمار اصلی حملات تروریستی پاریس، روز چهارشنبه در جریان عملیات پلیس فرانسه در منطقه «سن‌دنی» در این شهر کشته شده است.

بیش از 100 افسر پلیس فرانسه، روز چهارشنبه عملیاتی را برای مدت 7 ساعت در این منطقه به اجرا گذاشتند که به کشته شدن دو و دستگیری 7 نفر منجر شد.

به گزارش واشنگتن‌پست، دو مقام اروپایی ادعا می‌کنند یکی از دو فرد کشته شدن در جریان عملیات روز چهارشنبه «عبدالحمید اباعود»، تروریست بلژیکی‌تبار گروه داعش بوده است. دیگر فرد کشته شده، همان‌طور که پیشتر هم اعلام شده بود، زنی بود که با کمربند انفجاری خود را منفجر کرد.

«فرانسوا مولینس»، دادستان پاریس، بعد از انجام این عملیات در جمع خبرنگاران گفت که نمی‌تواند هویت افراد کشته شده را فاش کند.

مقام‌های اروپایی مورد استناد واشنگتن‌پست که اهل دو کشور متفاوت هستند می‌گویند اطلاعات مربوط به مرگ «اباعود» را از مقام‌های فرانسوی گرفته‌اند. این مقام‌های خواسته‌اند نامشان فاش نشود، زیرا مجاز به گفت‌وگوی علنی در این باره نبوده‌اند.
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه