چاپ خبر
ادعای درمان کامل سرطان ازسوی پزشکان چینی عجیب است
سپید آنلاین   |   تیتر ۱ / نظام سلامت   |   14 آذر 1394 ساعت 19:41   |   لینک خبر:   sepidonline.ir/n803

رئیس انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی در گفت‌وگو با خبرنگار سپیدآنلاین ضمن اظهار اطلاع از از انعکاس این پیام در شبکه‌های مجازی گفت: «فریز کردن با اطمینان 80 تا 90 درصد برای درمان ضایعاتی به کار می‌رود که یک مرکز فعال در بدن داشته باشند. اگر هم در نقاطی ضایعه در سطح پوست بوده و خیلی هم بدخیم نباشد، از طریق تکنیک کرایو و موهز درمان می‌شود که اتفاقا این یک شیوه کاملا قدیمی است.»
محمدرضا قوام نصیری مشکل اصلی درمان سرطان را ابتدا تومور اولیه و سپس درمان متازتازفاش عنوان کرد و افزود: «این درمان در 80 درصد موارد مثل سرطان سینه، برای پزشک معالج یا آنکولوژیست مشکل‌آفرین می‌شود. کمااینکه درمان سرطان سینه در گذشته از طریق روش‌های جراحی سنگین انجام می‌شد و در قسمت مبتلا، علاوه‌بر بافت سینه، عضلات تراکس تا عمق و نزدیک به دند‌ه‌ها برداشت می‌شد که درنهایت در بیشتر موارد بیماران از بین می‌رفتند که این به علت انتشار بیماری در بخش‌های مختلف بدن بود.» وی ادامه داد: «لذا هم‌اینک درمان استیج یک یا تی‌وان سرطان سینه در مراحل ابتدایی باید به صورت شیمی درمانی انجام شود و اینکه پزشکان چینی ادعا کرده‌اند که تومور را فریز می‌کنند، ادعای عجیبی است. اگر تومور اولیه سینه را فریز کردند، با انتشار آن چه می‌کنند؟ بنابراین از نظر آکادمیک و علمی با اطمینان صد در صد می‌توان گفت که این روش مورد قبول نیست.»
قوام نصیری با بیان اینکه ممکن است بتوانند با ضایعه اولیه برخورد کنند، تصریح کرد: «اما امکان دسترسی به انتشار سلول‌های سرطانی در قسمت‌های مختلف بدن با این تکنیک به هیچ وجه وجود ندارد و از نظر علمی مورد تایید نیست.» وی ضمن اظهار تعجب از درخواست بیمارستان چینی مبنی‌بر واریز مبلغ 25 هزار دلار به ازای هر ماه برای استفاده از این روش، خاطرنشان کرد: «البته گاهی درمان‌های بسیار پیشرفته‌ای در بیمارستان‌های آمریکا انجام می‌شود که شاید بتوان گفت صرف این مبلغ بابت هزینه انجام درمان آن منطقی است. اما در کشور چین هزینه‌کرد این رقم گزاف برای فرایند فریز کردن، قدری غیرمنطقی است و به نظر زیاد می‌رسد.»