چاپ خبر
رسانه‌ها درباره نتایج پژوهش‌های دارویی سرطان اغراق می‌کنند
سپید آنلاین   |   تازه‌های پزشکی   |   16 آبان 1394 ساعت 23:53   |   لینک خبر:   sepidonline.ir/n23

این پژوهشگران با جستجو بر روی گوگل درباره اخبار فقط در پنج روز در ماه ژوئن گذشته 94 مقاله را یافتند که به‌طور اغراق‌آمیزی 36 داروی متفاوت ضد سرطان را ستوده بودند.

نتایج این بررسی نشان داد که متاسفانه نیمی از این داروهای «شگفت‌انگیز» هنوز به‌وسیله سازمان غذا و داروی آمریکا تایید نشده و 14 درصدشان هرگز بر روی انسان‌ها آزمایش نشده بودند.

دکتر پراساد، متخصص سرطان در دانشگاه علم و بهداشت اُرگون و یکی از نویسندگان این مطالعه، گفت: «درواقع نتیجه نهایی سردرگم شدن افراد است.»

پراساد گفت: «این داروهای ضد سرطان چه تاییدشده باشند، چه نه، چه روی انسان‌ها آزمایش شده باشند، چه نه، چه میزان بقای بیماران را افزایش دهند، چه نه، به طور مبالغه‌آمیز و اغراق‌شده‌ای توصیف می‌شوند.

نتایج این بررسی به‌طور آنلاین در 29 اکتبر در ‍ژورنال جاما انکولوژی منتشر شده است.

دکتر لیدا شاپیرا، سردبیر سایت Cancer.net و متخصص سرطان در بیمارستان عمومی ماساچوست در بوستون آمریکا دراین‌باره گفت، این گرایش جدید نیست. او گفت، سال‌هاست که «نگران پدیده‌ای هستم که آن را "وعده و جنجال" می‌نامم، به این معنا که نقل‌قول‌هایی از پژوهشگران در گزارش‌های رسانه‌ای بیان می‌شوند که وعده‌هایی مبالغه‌آمیز درباره درمان‌های سرطان می‌دهند.»

دکتر لن لیچفیلد، معاون مسئول ارشد پزشکی جامعه سرطان آمریکا در این باره گفت، پیشرفت‌های پزشکی واقعاً مهمی در سال‌های اخیر رخ داده است، ازجمله داروهای جدید برای نوع"درمان‌های هدف‌گیری شده" و نیز داروهای ایمنی‌درمانی که دستگاه ایمنی بدن را به کشتن سلول‌های سرطانی وامی‌دارند.

دکتر لوئیس پاترز، رئیس بخش پرتوتابی در نظام بهداشتی شور- ال‌آی‌جی در شهر گریت نک در ایالت نیویورک نیز در این باره گفت،‌ درحالی‌که علم روندی آهسته و با افزایش تدریجی دارد و خبرنگاران گاهی یک گام منفرد کوچک پژوهشی را به‌عنوان جهشی بزرگ به جلو توصیف می‌کنند.