چاپ خبر
هم‌زمان با روز جهانی فشارخون و با همت متخصصان داخل کشور انجام شد
رونمایی از خانواده کامل دارویی کنترل فشارخون
سپید آنلاین   |   دارو و تجهیزات پزشکی   |   23 اردیبهشت 1397 ساعت 18:18   |   لینک خبر:   sepidonline.ir/n13412

به گزارش خبرنگار سپیدآنلاین، در این بسته دو داروی ترکیبی جدید با نام‌های تجاری والزودک- اچ‌سی‌تی (Valzodec – HCT) و والزومیکس- اچ‌سی‌تی (Valzomix – HCT) برای اولین بار وارد بازار می‌شوند که والزومیکس- اچ‌سی‌تی، اولین داروی سه ترکیبی در ایران، جهت کنترل فشارخون است. همچنین به مناسبت هفته فشارخون، داروسازی دکتر عبیدی، با هدف آگاه‌سازی جامعه در خصوص این بیماری، پویش سراسری «عدد خود را بدانید» را برپا خواهد کرد.
بر اساس آمار وزارت بهداشت، در حال حاضر بیش از 40 درصد مرگ‌ومیر در بین ایرانیان، ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی است. فشارخون بالا یکی از مهم‌ترین ریسک‌فاکتورها در بروز این بیماری‌ها محسوب می‌شود. بیش از 50 درصد مبتلایان به فشارخون بالا، به آن آگاه نیستند چراکه این بیماری هیچ علائمی از خود نشان نمی‌دهد و حدود دوسوم بیماران بعد از آگاهی از بیماری خود، برای کنترل آن باید روزانه بیش از یک دارو مصرف کنند. در همین راستا و با هدف سهولت مصرف و بهبود سطح تحمل‌پذیری و رضایت بیمار، متخصصان داروسازی دکتر عبیدی موفق به تولید این خانواده کامل دارویی فشارخون شدند.
در مراسم رونمایی از بسته دارویی کنترل فشارخون که عصر روز پنج‌شنبه 20 اردیبهشت‌ماه 97 و در حاشیه «ششمین کنگره بین‌المللی نارسایی قلبی ایران» برگزار شد، تعداد زیادی از پزشکان و متخصصان قلب و عروق، کلیه، مغز و اعصاب و داخلی حضور یافتند. در این گردهمایی تخصصی چهره‌هایی چون بابک شریف کاشانی، رئیس ششمین کنگره بین‌المللی نارسایی قلبی ایران، فرزاد حدائق، فوق‌تخصص غدد درون‌ریز و رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری از بیماری‌های متابولیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بهروز برومند، فوق‌تخصص کلیه و رئیس اسبق انجمن نفرولوژی ایران، محمدرضا قینی، متخصص مغز و اعصاب و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و مسعود قاسمی رئیس انجمن آترواسکلروز ایران، با برگزاری یک پنل تخصصی به بحث و تبادل‌نظر درباره اهمیت کنترل فشارخون در جامعه و تاثیرات استفاده از این داروهای ترکیبی پرداختند.
در این مراسم سیدامیر رضویان، مدیرعامل این شرکت داروسازی با اشاره به تعداد بالای مبتلایان به فشارخون در ایران، گفت: «در حال حاضر، بیش از 10 میلیون نفر در ایران مبتلابه فشارخون هستند. نیمی از این افراد از بیماری خود اطلاع ندارند، بسیاری از افرادی هم که از بیماری خود اطلاع دارند و در حال درمان هستند، روند درمان را به‌طور کامل طی نمی‌کنند. دکتر سید امیر رضویان ادامه داد: «معمولاً تعداد داروهایی که مبتلایان به فشارخون باید مصرف کنند بالاست، که این خود روند درمان را برای بیمار سخت می‌کند و باعث می‌شود بیمار درمان را ادامه ندهد و یا حتی فراموش کند داروهای خود را مصرف کند. بنابراین اصلی‌ترین هدف ما در تولید این داروهای ترکیبی، سهولت مصرف داروها برای بیماران بود.» وی همچنین درباره کیفیت داروها افزود: «عوامل مختلفی در کیفیت یک دارو موثر است. ما موفق شدیم با سرما‌یه‌گذاری‌ در حوزه‌هایی مانند واردات دستگاه‌های جدید، آموزش نیروهای متخصص، گسترش تحقیق و توسعه و فرمولاسیون‌های جدید، محصولات خود را با کیفیت متمایز وارد بازار کنیم.»
هاشم سزاوار متخصص قلب و عروق و رئیس گروه قلب بیمارستان حضرت رسول اکرم نیز در حاشیه این مراسم در مورد داروهای ترکیبی فشارخون عنوان کرد: «امروزه استفاده از ترکیبات دو یا سه قرص با هم در دنیا متداول است و توام درمانی یا combination therapy، به‌صورت تک قرص از سوی پزشکان و دستورالعمل‌ها توصیه می‌شود. همچنین در مطالعات انجام‌شده، استفاده از درمان‌های ترکیبی نسبت به درمان تک‌دارویی برای دستیابی به فشارخون طبیعی موثرتر بوده ‌است.»
الهام عندلیب مدیر ارشد امور پزشکی داروسازی این شرکت داروسازی نیز با تاکید بر این نکته که داروسازی دکتر عبیدی در کنار تولید داروهای متناسب با نیاز بیماران، همواره متولی افزایش سطح آگاهی عموم در خصوص بیماری‌ها نیز بوده است، گفت: «با توجه به تعاریف جدید سازمان بهداشت جهانی که فشارخون نرمال را کمتر از 80-120 میلی‌متر جیوه تعریف کرده است و همچنین گسترش این بیماری و عدم آگاهی نیمی از افراد مبتلا، از وجود بیماری خود، ما تصمیم گرفته‌ایم به مناسبت روز فشارخون، کمپین «عدد خود را بدانید» را با هدف آگاه‌سازی جامعه از این بیماری و اهمیت عدد فشارخون به‌عنوان یکی از اعداد حیاتی برپا کنیم، که جزئیات آن در روزهای آینده منتشر خواهد شد.»
گفتنی است دو داروی ترکیبی جدید تولیدی، یکی با ترکیب والسارتان/ هیدروکلروتیازید، با نام تجاری والزودک - اچ‌سی‌تی (Valzodec – HCT) و دیگری با ترکیب آملودیپین/ والسارتان/ هیدروکلروتیازید با نام تجاری والزومیکس- اچ‌سی‌تی (Valzomix – HCT) در کنار والسارتان با نام تجاری والزودک (Valzodec) و ترکیب والسارتان/ آملودیپین با نام تجاری والزومیکس (Valzomix)، این سبد کامل دارویی را تشکیل می‌دهند.