چاپ خبر
مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران خبر داد:
تدوین و اجرای 100 پروتکل در استان‌ها به منظور خرید خدمت در سال 97
سپید آنلاین   |   تیتر ۱ / نظام سلامت / بیمه   |   20 اسفند 1396 ساعت 12:14   |   لینک خبر:   sepidonline.ir/n13254

به گزارش سپیدآنلاین، طاهر موهبتی در اجلاس روسای دانشگاههای علوم پزشکی کشور به وضعیت منابع این سازمان اشاره کرد و گفت؛ با مصوبه مجلس به منظور پرداخت مطالبات مراکز وی تاکید کرد: بودجه سازمان بیمه سلامت در سال آینده به هیچ وجه مناسب نیست. این بودجه حتی نسبت به آنچه که در قانون برنامه ششم توسعه به آن اشاره شده، نسبت به تخصیص و عملکرد تاخیر جدی دارد.
موهبتی به تاثیر دریافت حق بیمه در کسری سازمان اشاره کرد و گفت: درصد حق بیمه سازمان باید به درستی تعریف شود. در حال حاضر در سازمان تامین اجتماعی 9 درصد به عنوان حق بیمه درمان کسر می شود و در بیمه سلامت این عدد 7 درصد است. این در حالی است که حداقل دریافت کننده خدمات سازمان، 85 درصد است که همین موضوع یکی از دلایل اصلی کسری منابع سازمان محسوب می شود.
وی ادامه داد: لازم است به منظور مدیریت منابع، آزمون وسع صورت گیرد تا مشخص شود که چه افرادی باید از بیمه رایگان برخوردار شوند. یکی از اقداماتی که می‌توان انجام داد این است که با راه‌اندازی سایتی در کمیته امداد امام خمینی(رحمه الله علیه) بر روی دفترچه کسانی که باید به صورت رایگان تحت پوشش قرار گیرند، عنوان حمایتی یا کمیته امداد درج شود. این موضوع باعث می‌شود که جمعیت کثیری از افرادی که به بهانه محرومیت تحت پوشش بیمه رایگان قرار گرفته‌اند، کاهش یابند.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت افزود: در صورتی که 50 درصد از جمعیت تحت پوشش صندوق سازمان با پرداخت سرانه حق بیمه مشارکت مالی داشته باشند، حداقل 10 هزار میلیارد تومان تزریق منابع صورت می‌گیرد.
وی تاکید کرد: کاهش قیمت بسته خدمات درمانی نباید به صورت شعاری مطرح شود بلکه باید در عمل این اقدام را انجام دهیم. همچنین اجرای گایدلاین ها یکی از مواردی است که در زمینه مدیریت هزینه بسیار به آن توصیه می شود.
موهبتی با تاکید بر این که ما نباید بیشتر از منابع موجود سازمان هزینه کنیم؛ در غیر این صورت تصرف غیر قانونی در اموال دولت محسوب شده و اعمال مجازات از سوی مرجع قضایی را در پی دارد.
وی ادامه داد: وزیر بهداشت در سخنان خود تاکید کرده‌اند که بیمه نباید حتی یک ریال کسری داشته باشد. برای رسیدن به این هدف بزرگ، بیمه به عنوان خریدار درمان و دانشگاه‌ها به عنوان ارائه دهنده بخش قابل توجهی از خدمات باید همکاری و هم گامی داشته باشند در غیر این صورت هر دو دچار آسیب خواهند شد.راه سختی پیش رو داریم اما باید براساس قانون و اعتباراتمان عمل کنیم.
موهبتی در پایان با اشاره به اینکه این سازمان در سال 97، 9 هدف کلی را پیگیری خواهد کرد، گفت: خرید راهبردی خدمات سلامت و ایجاد خریدار واحد یکی از اقداماتی است که به طور جدی انجام خواهیم داد. ما باید اهداف بالادستی از جمله خرید راهبردی، مشارکت در نظام استقرار نظام ارجاع، اجرای راهنمای بالینی، پوشش اجباری همگانی، تامین منابع پایدار، افزایش کارایی ، استقرار کامل سامانه الکترونیک را به درستی اجرا کنیم. وب‌دا