چاپ خبر
رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت:
لزوم مشارکت همه دستگاه‌ها در مبارزه با ایدز
سپید آنلاین   |   سلامت و سبک زندگی   |   25 آذر 1394 ساعت 14:17   |   لینک خبر:   sepidonline.ir/n1324

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایرنا، محمدمهدی گویا در دومین کنگره بین‌المللی پیشگیری از ایدز زنان و کودکان در شیراز اظهار داشت: «براساس آمارهای ارائه شده طی 30سال گذشته 39میلیون نفر در جهان جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده‌اند.»
گویا با بیان اینکه دنیا طی 10سال حدود 35درصد موارد ابتلا به ایدز را کاهش داده است، افزود: «این کاهش برای همه دنیا نیست تا به حال 78میلیون نفر از ابتدای آغاز اپیدمی ایدز مبتلا به آن شده اند و 39میلیون جان خود را از دست داده‌اند.»
وی با بیان اینکه 75درصد مبتلایان به ایدز مربوط به 15کشور جهان بوده‌اند، گفت: «موفقیت در کنترل ایدز برای همه کشورها و مناطق نبوده است. در اندونزی موارد ابتلا 48درصد افزایش داشته و در آفریقا روزی هزار نفر به ایدز مبتلا می‌شوند.»
این مقام بهداشتی با بیان اینکه بیشترین گروه سنی در معرض خطر ابتلا به ایدز نوجوانان هستند، اضافه کرد: «در سال2012 دربرخی کشورها حدود 40درصد مبتلایان را نوجوانان تشکیل می‌دادند. سن ابتلا به‌تدریج درحال پایین آمدن است و در کشور ما نیز همین روند وجود دارد. البته موارد ابتلا به ایدز در کشور در سنین زیر 19سال به‌صورت آهسته درحال افزایش است و این زنگ خطری برای ما است.»
رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه برنامه‌ریزی‌ها در کشور به‌گونه‌ای است که تا 15سال آینده باید باید به‌سوی حذف همه‌گیری ایدز حرکت کنیم، تصریح کرد: «رهبری و مشارکت قوی‌تر جامعه و بهبود کیفیت درمان ازجمله راهکارها در رسیدن به این هدف است. البته ما می‌خواهیم در پنج‌سال آینده به 90درصد پوشش درمان بیماران مبتلا برسیم؛ رقمی که درحال حاضر 20درصد است.»