چاپ خبر
رئیس انجمن سکته مغزی ایران اعلام کرد
ثبت 1500 سکته مغزی در سال گذشته
سپید آنلاین   |   جامعه پزشکی   |   17 بهمن 1396 ساعت 14:20   |   لینک خبر:   sepidonline.ir/n13194

به گزارش سپیدآنلاین، بابک زمانی در نشست خبری دهمین کنگره استروک ایران اظهار داشت: درمان سکته مغزی با گروه‌های مختلف مرتبط بوده و سعی می‌کنیم هر ساله با برگزاری چنین کنگره‌هایی سطح آگاهی گروه‌های مختلف را افزایش دهیم چرا که سکته مغزی درمان آن چیزی جزء تشکیک مساعی نیست، همچنین از مسئولین و وزارت بهداشت و حتی شهرداران جهت شرکت در این کنگره دعوت می‌کنیم.
وی افزود: درمان‌های مرحله حاد سکته مغزی در دنیا در حال پیشرفت بوده و ک شور ما نیاز دارد که به طور کلی در حوزه درمان سکته مغزی گام‌های بزرگ‌تری بردارد هر چند که اقداماتی صورت گرفته ولی هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم.
رئیس انجمن استروک ایران ادامه داد: درصد قابل توجهی از کسانی که برای درمان سکته مغزی مراجعه می‌کنند درمان مناسب را دریافت نکرده چرا که یا در زمانی به غیر از زمان طلایی مراجعه کرده و یا بیمارستان‌های امکان تزریق وریدی و یا باز کردن رگ را که ناشی از لخته بوده را ندارند.
زمانی گفت: سه علامت سکته مغزی اختلال در تکلم، ضعف در قدرت بازو، دست و پا بوده همچنین کج شدن صورت که هر این سه عامل باید توسط افراد جدی گرفته شود و در صورت مشاهد‌ه چنین نشانه‌هایی در اطراف خود در سریع‌ترین زمان ممکن آن را به مرکز درمانی مناسب برسانند.
وی اضافه کرد:‌دو سال است تلاش شده آمار افراد مبتلا به سکته مغزی ثبت شود تا بر اساس آن تصمیم گرفت چه اولویت‌هایی باید صورت گیرد که بر همین اساس سال پیش 1500 مورد سکته مغزی در مراکز درمانی کشور ثبت شد.
وی گفت:‌ دستورات اجتماعی همچون ممنوعیت استعمال دخانیات در فضای بسته و کمتر استفاده کردن از مواد غذایی پیش‌ساخته همچنین فراهم کردن فضاهایی برای فعالیت فیزیکی مردم و مصرف کمتر کردن نمک از جمله اقداماتی است که در کاهش سکته مغزی بسیار حائز اهمیت بوده و باید مورد توجه قرار گیرد. فارس