چاپ خبر
تشریح اقدامات دولت یازدهم برای بیماران خاص و صعب‌العلاج
سپید آنلاین   |   تیتر ۱ / نظام سلامت   |   26 اردیبهشت 1396 ساعت 19:14   |   لینک خبر:   sepidonline.ir/n12741

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایسنا، محمد آقاجانی در نشست سالانه مسئولان بیماری‌های خاص دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، گفت: «بحث بیماری‌های غیرواگیر با تغییر اپیدمیولوژی بیماری‌ها از واگیر به غیرواگیر اهمیت یافته است. این تغییر چهره بیماری‌ها اوضاع جدیدی را در دنیا و از جمله در ایران ایجاد کرده است. به طوری‌که شاهد تفاوت در نوع نیازمندی به خدمات درمانی و افزایش هزینه‌ها هستیم.»
آقاجانی با بیان اینکه تغییر در روند درمان و تکنولوژی‌های نوین سیاست‌گذاری‌های جدیدی را می‌طلبد، ادامه داد: «واقعیت این است که منابع ما در کشور محدود و سهم ما از منابع محدودتر است. پس باید اولویت‌گذاری کرده و به درستی این منابع را مدیریت کنیم. البته باید از رئیس‌جمهور و مجموعه دولت یازدهم که در حوزه درمان بیماری‌ها بسیار تلاش کردند و حمایتی که این دولت از درمان بیماری‌ها و حمایت مالی که از مردم کردند، تشکر کنیم چراکه چنین حمایت در هیچ دولتی اتفاق نیفتاده است.»
معاون درمان وزیر بهداشت با بیان اینکه طرح تحول نظام سلامت برای همه بیماران دستاوردهای زیادی داشته و در عین حال برای بیماران صعب العلاج و خاص با حمایت ویژه همراه بوده است، ادامه داد: «از آنجایی که این بیماری‌ها نیازمند تکنولوژی بالا و داروهای گرانقیمت‌ هستند، وقتی ما می‌خواهیم یارانه بدهیم، خود به خود سهم بالاتری پیدا می‌کنند. مثلا یک بیماران تالاسمی، هموفیلی، دیابتی و سرطانی در مقایسه با یک بیماری آپاندیسی که در یک روز مراجعه می‌کنند، دائما در حال دریافت خدمت هستند و در نتیجه نیاز به یارانه بیشتری دارند. بنابراین یک موضوع برای این بیماران حمایت مالی است. از طرفی در بحث بیماران بستری خاص، کاهش فرانشیز به ۳ و ۶ درصد بسیار اهمیت داشت. بر این اساس حتی اگر بیماری این فرانشیز را هم نداشته باشد، از ردیف‌های ستادی دانشگاه هم می‌توان به آنها کمک کرد.»
آقاجانی گفت: «اصل یارانه سلامت در بیمارستان‌ها پرداخت می‌شود و به صورتی ا‌ست که هزینه یک بیمار بستری را که بین ۴۰ تا ۵۰ میلیون می‌شود را با سه میلیون پرداخت می‌کنند. برای تامین داروهای این بیماران هم وزارت بهداشت در قالب قرارداد ۱۷۰۰ میلیارد تومانی با چهار سازمان بیمه‌گر مابه‌التفاوت داروها را به سازمان بیمه‌گر پرداخت می‌کنند. بنابراین وقتی بیمار خاص به داروخانه‌ها مراجعه می‌کند، می‌تواند داروهایش را با حمایت مالی ۱۷۰۰ میلیارد تومانی و با قیمت بسیار نازلی در مقایسه با قیمت اصلی دریافت کند.» وی با اشاره به رفع مشکلات کمبود دارو، گفت: «در گذشته با کمبود بیش از ۳۵۰ قلم دارو مواجه بودیم که بسیاری از آنها در حوزه بیماران صعب العلاج و خاص بود. درحال حاضر اما تقریبا کمبود دارویی نداریم، مگر در اقلام بسیار نادر یا در یک استان خاصی و یا در یک زمان خاصی که در کشوری با این جغرافیای وسیع غیر‌قابل اجتناب است. همچنین بحث کمبودها در حوزه دارو و تجهیزات با گذشته قابل مقایسه نیست. در گذشته با وجود تحریم‌ها و قبل از این دولت، گرفتاری در بین مردم وجود داشت و حتی مردمی که از نظر مالی برخوردار بودند هم توانایی پیدا کردن دارو را نداشتند. این موارد اکنون فراموش شده و حافظه برخی افراد هم کوتاه است، اما باید به یاد آوریم که این اتفاقات در گذشته رخ داده و اکنون از آن عبور کرده‌ایم.»
آقاجانی با اشاره به توسعه زیرساخت‌ها در حوزه سلامت در دولت یازدهم، گفت: «در این دوره ما شاهد راه‌اندازی بیش از ۱۰۰ بیمارستان در کشور و حدود ۱۲۰۰ پروژه درمانی جدید در کشور بودیم. در بسیاری از استان‌ها مرکز درمان بیماران خاص را به طور ویژه تاسیس کردیم.»