چاپ خبر
عضو کمیسیون بهداشت مجلس عنوان کرد:
سیستم ارجاع؛ پاشنه آشیل طرح تحول سلامت
سپید آنلاین   |   سلامت و سبک زندگی   |   19 فروردین 1396 ساعت 16:08   |   لینک خبر:   sepidonline.ir/n12495

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از شفاآنلاین، همایون هاشمی درباره اجرای طرح تحول سلامت گفت: طرح تحول سلامت جراحی بزرگی در حوزه بهداشت و درمان بود که نقاط قوت و ضعف بسیاری را در خود جای داد.
نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب در مجلس افزود: یکی از نقاط ضعف وزارت بهداشت آن بود که نتوانست سیستم ارجاع را که پاشنه آشیل طرح تحول سلامت بود اجرایی کند.
هاشمی با بیان اینکه بسیاری از هزینه‌ها در حوزه سلامت(Health) به جهت عدم اجرای پزشک خانواده است، افزود: با توجه به اینکه نظام ارجاع در استان های فارس و مازندران اجرایی شد می توان این اقدام را نوعی ریل گذاری برای اجرای کامل آن در سراسر کشور به شمار آورد اما بدون شک لازم است قبل از اجرای سراسری نقاط ضعف آن برطرف شود.
عضو کمیسیون بهداشت مجلس گفت: اجرای طرح پزشک خانواده(family doctor) کامل‌کننده طرح تحول سلامت است که منجر به مدیریت درست و دقیق منابع در حوزه سلامت خواهد شد. وی یادآور شد: با اجرای نظام ارجاع بسیاری از هزینه های بالا دست و پایین دست رفع می شود که در نهایت سود و منفعت این طرح به نفع افراد جامعه به ویژه بیماران خواهد بود لذا در سال جدید وزارت بهداشت باید با جدیت اجرای این طرح را پیگیری کند.
هاشمی تاکید کرد: کشورهایی که قبل از ما طرح نظام ارجاع را اجرایی کردند بر این باورند که با الکترونیکی کردن خدمات حوزه سلامت به ویژه در بخش بیمه و اصلاح نظام بیمه گری و استقرار بیمه فراگیر می توان به پیشرفت حوزه سلامت کمک کرد تا هم خدمت کننده و هم خدمت گیرنده از آن رضایت داشته باشند.