چاپ خبر
مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت عنوان کرد:
سلامت اولویت دولت یازدهم
سپید آنلاین   |   سلامت و سبک زندگی   |   18 فروردین 1396 ساعت 17:18   |   لینک خبر:   sepidonline.ir/n12475

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایرنا، محمود خدادوست در سخنرانی پیش ازخطبه این هفته نمازجمعه به مناسبت روز سلامت با اشاره به اینکه همواره دو نعمت تندرستی، سلامت و دیگری امنیت است و زمانی که از دست بدهیم در واقع متوجه آن می شویم، گفت: یکی از دستاوردهای مهم دولت یازدهم صورت گرفت توجه ویژه به سلامت است.
وی بیان کرد: در این دولت سلامت جزء اولویت های اول تا سوم کشور قرارگرفت و خوشبختانه به تبع آن طرح تحول نظام سلامت با سه هدف عمده؛ کاهش پرداختی هزینه های درمان از جیب مردم، تسهیل دسترسی مردم به پزشکان متخصص و توسعه زیرساخت های حوزه بهداشت و درمان، کارخود را شروع کرد و به لطف خداوند ادامه خواهد داد. خدادوست گفت: سازمان جهانی بهداشت( WHO ) امروز را (هفتم آوریل و 18 فروردین) را روز سلامت نامگذاری کرده است، امروزه چالش اصلی سلامت در جهان بحث بیماری های غیرواگیردارمانند سرطان ها، چاقی، دیابت و اعتیادها است و مهم‌ترین علت آن سبک زندگی غلط است و مهمترین راه مداخله برای پیشگیری از این بیمارها اصلاح سبک زندگی است.
وی با اشاره به اینکه طب سنتی کمابیش در بین مردم رواج دارد و از آن استفاده می کنند گفت: حکمای طب سنتی ما هزاران سال پیش با بیان 6 اصل ضروری در زمینه استفاده از آب و هوا، خوردن و آشامیدن، خواب و بیداری، حرکت و ورزش ، دفع مواد زاید از بدن و حالات روحی و روانی سبک درست زندگی را گفته اند. وی افزود: اگر این 6 اصل را درست رعایت کنیم و در تعادل باشدحفظ تندرستی را با خود به همراه دارد و اگراین اصول از تعادل خارج شود موجب بیماری می شود.
وی با اشاره به شروع فصل بهارگفت: با توجه به اینکه ازسرمای فصل زمستان درگرمای ملایم فصل بهار قرارمی گیریم باید تدابیرمربوط به فصل بهار را انجام دهیم تا دچار آلرژی، دمل و غیره نشویم، یکی از این تدابیر پاکسازی بدن است.
وی ادامه داد: امروزه به دلیل استفاده از فسفودها و غذاهای خشک دچار یبوست می شویم، برای جلوگیری از یبوست باید از انواع آش ها و خورشت ها استفاده کنیم، باید از خوردن خوراکی های تند پرهیز کرده واز نوشیدنی های خنک مانند شربت زرشک، ریواس شاه تره و کاسنی استفاده کنیم. خدادوست بیان کرد: باید در فصل بهار از مواد غذایی خونساز مانند گوشت پرهیز کرد، و ازآش های بدون گوشت که همراه با چاشنی ترش هستند استفاده کرد.
وی درخصوص اصل خواب و بیداری گفت: امروزه سبک زندگی ما طوری است که دیر وقت خوابیده و دیروقت نیز از خواب بیدار می شویم و این بدترین نوع خواب و بیداری است، طبق سبک زندگی بیان شده از سوی حکما باید قبل از نیمه شب خوابید و قبل از طلوع آفتاب نیز بیدار شد، خواب بعد از نهارو خواب قبل از غروب آفتاب بدترین خواب است و فقط خواب پیش از نهار در تابستان که خواب قیلوله است توصیه شده است. وی گفت: دراصل حرکت و فعالیت بدنی، بوعلی سینا هزاران سال پیش بیان کرد، مهمترین اصل از6 اصول، ورزش است و توصیه می شود حداقل روزی 30 دقیقه پیاده روی انجام شود، هم‌اکنون 50درصد افراد به دلیل کم تحرکی و مواد غذایی نامناسب کبد چرب دارند.
خدادوست بیان کرد: یکی از روش های پاکسازی بدن در فصل بهار، انجام حجامت است، اما این کار باید با دستور پزشک و زیر نظر پزشک طب سنتی انجام شود.