چاپ خبر
اختلال در ساختار مغز عامل بیماری هانتینگتون
سپید آنلاین   |   تازه‌های پزشکی   |   11 دی 1395 ساعت 17:33   |   لینک خبر:   sepidonline.ir/n10590

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از مهر، دانشمندان ارتباط بین بیماری هانتینگتون و اختلال در بخشی از ساختارهای مغزی که برای حرکت وکنترل آن حیاتی هستند را شناسایی کردند. بیماری هانتینگتون با از دست دادن تدریجی سلول‌های عصبی در مغز مشخص می‌شود و تقریبا در هر ۱۰هزار نفر، یک نفر به این بیماری مبتلا می‌گردد.
این اختلال به موجب یک نقص ارثی در یک ژن واحد ایجاد می‌شود. یافته‌های تحقیقاتی محققان دانشگاه نورث وسترن ایلینوی آمریکا نشان می‌دهد، این بیماری ناشی از یک اختلال در بخشی از مغز است که برای حرکت و کنترل آن حیاتی است. یافته‌ها دلایل علائم ناتوان‌کننده مانند از دست دادن محرک و عملکرد شناختی، افسردگی و تغییرات شخصیتی که به‌طور معمول در دوران بزرگسالی آشکار می‌شود و همچنین از دست دادن بافت مغز هنگام پیشرفت بیماری را توضیح می‌دهند.
برای این مطالعه، محققان از موش‌های دارای ژن بیماری هانتینگتون استفاده کردند. آنها کشف کردند که موش‌ها فعالیت الکتریکی subthalamic را از دست داده بودند. اختلال در فعالیت subthalamic به موجب سیگنال‌های گیرنده غیرعادی ایجاد می‌شود که منجر به سوخت‌وساز ناقص انرژی و تجمع اکسیدان‌های مخرب می‌گردد. علاوه براین، اختلال در subthalamic زودتر از مناطق دیگر مغز رخ می‌دهد و سلول‌های عصبی subthalamic به تدریج از بین می‌روند.
یافته‌ها نشان می‌دهد که مشکلات اولیه در subthalamic نه تنها به علائم و نشانه‌های بیماری هانتینگتون کمک می‌کند، بلکه موجب اختلال در ظرفیت پردازش و سلامت ساختارهای دیگر مغز نیز می‌شود.