چاپ خبر
تجهیزات پزشکی ایران به اروپا رسید
روزنامه سپید   |   اخبار 7   |   05 آبان 1394   |   لینک خبر:   sepidonline.ir/d5373

سیدحسین صفوی مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه در حال حاضر میزان واردات تجهیزات و ملزومات پزشکی به کشور 800 میلیون دلار است،‌ گفت: «تجهیزات پزشکی واردشده به کشور شامل تجهیزات سرمایه‌ای و مصرفی است. تخمین ما درزمینه ارزش استفاده از تجهیزات و ملزومات پزشکی تولید داخل نیز حدود 400 میلیون دلار یعنی نصف میزان واردات است؛ بنابراین اگر بازار تجهیزات و ملزومات پزشکی را یک میلیارد و 200 میلیون تومان در نظر بگیریم، یک‌سوم کل این بازار را تولیدات داخل دربر می‌گیرد.»او بابیان اینکه در حال حاضر حدود 500 شرکت تولیدکننده تجهیزات و ملزومات پزشکی در کشور وجود دارد، گفت: «این تعداد شرکت‌های تجهیزات پزشکی حدود 800 نوع وسیله پزشکی را تولید می‌کنند.»

 

      او ادامه داد: «سازمان غذا و دارو کیفیت این تجهیزات و ملزومات را تایید و اعلام می‌کند. حتی ما محصولات باکیفیتی داریم که آنها را به کشورهای منطقه مثل عراق، مالزی، کشورهای آسیای میانه و کشورهای اروپایی مانند آلمان، اسپانیا، ایتالیا و... صادر می‌کنیم. البته میزان صادرات تجهیزات پزشکی ما به دلیل محدودیت‌هایی که در دوران تحریم با آن روبرو بودیم، زیاد نیست اما میزان رشد آن بالا است. به‌طوری‌که در سال 92 میزان صادرات رسمی و ثبت‌شده ما 15 میلیون دلار بوده و این میزان در سال 93 به میزان دو برابر افزایش‌یافته و به 30 میلیون دلار رسیده است.»

 

       او با تاکید بر اینکه در سال 93 در برخی حوزه‌ها صرفاً از تولیدات داخلی استفاده کرده‌ایم، گفت: «در حوزه تجهیزات ارتوپدی از تولیدات داخل استفاده کرده‌ایم و برنامه حمایتی از تولیدات داخل را در حوزه تجهیزات پزشکی در چند بخش اجرا می‌کنیم. ما به‌عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده تجهیزات پزشکی در حوزه‌هایی که تولیدات داخلی پاسخگوی نیاز کشور است، برای خرید تجهیزات پزشکی از تولیدات داخل استفاده می‌کنیم و این‌یکی از برنامه‌های حمایتی ما است.»

ایسنا