تازه‌های پزشکی

آلودگی هوا یکی از علل اصلی سکته مغزی شده است

تاریخ انتشار : 24 خرداد 1395 ساعت 22:15
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
یک بررسی جدید نشان می‌دهد که آلودگی هوا یکی از علل اصلی مرگ‌ومیر و ناتوانی ناشی از سکته مغزی به‌ویژه در کشورهای در حال توسعه شده است.

به گزارش رویترز بر اساس مطالعات بین‌المللی، آلودگی هوا هم در داخل منزل به‌واسطه پخت‌وپز غذا و هم در خارج خانه به خاطر دود ناشی از ترافیک، در بین ۱۰ عامل اول سکته مغزی در کنار عوامل خطر دیگری مانند سیگار کشیدن، فشارخون بالا و چاقی قرار دارد.

گروهی از پژوهشگران بین‌المللی، داده‌های به‌دست‌آمده از سایر مطالعات، گزارش‌ها و آمارهای رسمی را مورد تجزیه‌وتحلیل قرار دادند و مدلی ریاضی برای برآورد خطر سکته مغزی در ۱۸۸ کشور جهان از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۳ ایجاد کردند.

والری فیگین، سرپرست گروه تحقیق از دانشگاه اوکلند استرالیا، دراین‌باره می‌گوید: «یافته جالب‌توجه مطالعه ما، سهم بسیار بالا و غیرقابل‌انتظار آلودگی هوای محیط در بروز سکته مغزی به‌خصوص در کشورهای درحال‌توسعه است.»

محققان می‌افزایند در سراسر جهان، عوامل خطر عمده به ترتیب شامل فشارخون بالا، رژیم غذایی حاوی میوه کم، داشتن اضافه‌وزن، خوردن بیش‌ازاندازه نمک، سیگار کشیدن و نخوردن مقادیر کافی سبزی‌ها عنوان می‌شود.

در رده‌بندی جدید، نقش آلودگی هوای محیط پیرامون در جایگاه هفتم و آلودگی هوای خانه در جایگاه هشتم قرار گرفته‌اند.

در رده‌های نهم و دهم هم رژیم غذایی حاوی مقادیر کم غلات کامل و قند خون بالا هستند.

به گفته محققان، کنترل عوامل مربوط به سبک زندگی می‌تواند در پیشگیری از وقوع سه‌چهارم سکته‌های مغزی در سطح جهان نقش داشته باشد.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه