تازه‌های پزشکی / اخبار ایران و جهان

بیماران انگلیسی آگاهی کمی از مقاومت آنتی‌بیوتیکی دارند

تاریخ انتشار : 04 خرداد 1395 ساعت 03:31
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
نتایج یک مطالعه در بریتانیا نشان می‌دهد که بسیاری از مردم هنوز نمی‌دانند چه بیماری‌هایی با آنتی‌بیوتیک‌ها قابل‌درمان هستند و پزشکان به بیماران خود درباره خطرات مصرف فراوان این داروها هشدار نمی‌دهند.

به گزارش رویترز این پژوهشگران می‌گویند پزشکان مراقبت‌های اولیه، بیشترین آنتی‌بیوتیک را تجویز می‌کنند؛ بنابراین آنها نیاز دارند تا وظایف خود را در قبال آموزش بیماران راجع به نیاز به آنتی‌بیوتیک‌ها و نتایج مصرف بیش‌ازحد داروها، بهتر انجام دهند.

کلیودنا مکنالتی، نویسنده اصلی این پژوهش و رئیس واحد مراقبت‌های اولیه در اداره بهداشت عمومی انگلستان در گلوسستر می‌گوید: «هرچه بیشتر از آنتی‌بیوتیک‌ها استفاده کنید، باکتری‌های بیشتری در بدنتان مقاوم خواهند شد؛ درنتیجه برای مثال در آینده که برای ذات‌الریه یا یک عفونت کلیوی به آنتی‌بیوتیک نیاز جدی پیدا کردید، ممکن است دیگر موثر نباشد.»

۷۴ درصد از آنتی‌بیوتیک‌ها را در بریتانیا پزشکان مراقبت‌های اولیه در انگلستان، تجویز می‌کنند. بسیاری از بیماران برای بیماری‌های ویروسی درخواست دارو می‌کنند؛ بیماری‌هایی که با آنتی‌بیوتیک‌ها درمان نمی‌شوند.

این پژوهشگران از یک موسسه مستقل تحقیقاتی برای انجام بررسی چهره به چهره در خانه‌های تصادفی انتخاب‌شده در سرتاسر انگلستان بهره بردند. ۱۶۲۵ شرکت‌کننده بزرگ‌سال به سوالاتی پیرامون استفاده از آنتی‌بیوتیک، ارائه اطلاعات درباره آنتی‌بیوتیک‌ها به‌طورکلی و به‌ویژه درباره مقاومت آنتی‌بیوتیکی از سوی پزشکان و اعتماد آنان به دانش پزشکان، پاسخ دادند.

بیش از یک‌سوم شرکت‌کنندگان گفتند که در یک سال گذشته آنتی‌بیوتیک برایشان تجویز شده است. از میان این افراد، ۶۲ درصد مبتلابه عفونت گلو، ۶۰ درصد دچار عفونت سینوس و ۴۲ درصد دارای سرفه یا سرماخوردگی بودند؛ بااینکه به نظر می‌رسید ویروس‌ها عامل همه این عارضه‌ها باشند.

همچنین پرسیده شد که آیا اکثر این سرفه‌ها، سرماخوردگی‌ها و گلودردها به‌خودی‌خود و بدون نیاز به آنتی‌بیوتیک‌ها درمان می‌شوند و ۸۶ درصد از شرکت‌کنندگان در این مطالعه، جواب مثبت دادند؛ اما فقط ۴۴ درصد می‌دانستند که آنتی‌بیوتیک‌ها، بیماری‌های باکتریایی و نه ویروسی را درمان می‌کنند.

تنها ۴۵ درصد از آنها موافق بودند که ممکن است در بدن افراد سالم، باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک وجود داشته باشد.

دوسوم از شرکت‌کنندگان به یاد داشتند که از پزشک توصیه‌هایی راجع به بیماری خود یا آنتی‌بیوتیک‌ها دریافت کرده‌اند؛ ولی ۸ درصد گفتند که درباره مقاومت آنتی‌بیوتیکی اطلاعات گرفته‌اند. ۸۸ درصد از افراد به تصمیم پزشک درباره نیاز آنها به آنتی‌بیوتیک اعتماد داشتند.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه