تازه‌های پزشکی / اخبار ایران و جهان

برنامه کاهش عفونت ویروس ایدز در آمریکا به هدف ۵ ساله خود نرسیده است

تاریخ انتشار : 19 اردیبهشت 1395 ساعت 01:23
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
گرچه آمار ابتلا به ویروس ایدز (HIV) و انتقال آن در آمریکا در طول پنج سال گذشته کاهش یافته؛ اما بر اساس یک پژوهش جدید، این میزان به اهداف مورد نظر دولت آمریکا نرسیده است.

بین سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۵، موارد جدید ابتلا به HIV، ۱۱ درصد و انتقال ویروس عامل بیماری ایدز، ۱۷ درصد کاهش یافته که بسیار کمتر از اهداف تعیین‌شده در سال ۲۰۱۰ به عنوان بخشی از راهبرد ملی آمریکا برای HIV/ایدز (NHAS) است.

هدف مشخص‌شده در این راهبرد برای سال ۲۰۱۵، کاهش ۲۵ درصدی موارد جدید آلودگی به HIV و ۳۰ درصد کاهش در سرایت این بیماری بود.

با وجود اینکه این اهداف با اختلاف قابل‌توجهی حاصل نشده‌اند؛ اما مشاهده این پیشرفت مهم در کاهش میزان ابتلا به HIV و انتقال آن، نویدبخش است.

هدف آن بود که آمار عفونت مزمن HIV با واکنش ملی هماهنگ‌تر، بهبود دسترسی و درمان برای افراد مبتلا و کاهش نابرابری‌های سلامت مرتبط با این بیماری، حدود پنجاه‌هزار مورد در سال کمتر شود.

ارتقای درمان HIV و مراقبت‌ها به‌تنهایی کافی نیست؛ بلکه نیاز به توسعه همزمان خدمات تشخیص و پیشگیری همراه با تمرکز بیشتر بر جوامعی که به طور نامتناسب تحت تاثیر این بیماری قرار دارند، وجود دارد. جوانان، آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار و لاتین‌تبار و ساکنین جنوب آمریکا از جمله این جوامع هستند.

محققان اطلاعات مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا در این باره بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ را تجزیه و تحلیل کردند. تعداد موارد جدید ابتلا به HIV، سالانه از نزدیک به ۳۷۴۰۰ به حدود ۳۳۲۰۰ نفر کاهش یافته و میزان انتقال این ویروس نیز از ۳٫۱۶ به ۲٫۶۱ (در هر ۱۰۰ شخص/سال) رسیده است.

یافته‌ها نشان دادند که در طول این دوره تعداد کسانی که با این بیماری زندگی می‌کردند، از بیش از ۱٫۱۸ میلیون به ۱٫۲۷ میلیون نفر افزایش داشته است. مرگ‌ومیر بیماران مبتلا به HIV ناشی از تمام علل نیز از حدود ۱۷۸۰۰ به ۱۶۰۰۰ مورد رسیده است.

پژوهشگران می‌گویند که از زمان اجرای NHAS، بودجه برنامه‌های مبارزه با این بیماری به‌استثنای بودجه درمانی آن، رشد اندکی داشته است. سال گذشته، کاخ سفید راهبرد ملی را تا ۲۰۲۰ تمدید کرد. به گفته متخصصان باید در دوره دوم این راهبرد، باید تلاش‌ها برای پیشگیری از عفونت با HIV تقویت شوند.


بر چسب :HIV, ایدز, آمریکا

شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه