تازه‌های پزشکی / اخبار ایران و جهان

گسترش سریع پشه‌ها ویروس‌های دیگر به جز زیکا را هم منتشر می‌کند

تاریخ انتشار : 27 اسفند 1394 ساعت 00:11
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
کارشناسان می‌گویند ویروس زیکا که منشاش آفریقا است، فقط یکی از بیماری‌های متعددی منتقل‌شونده بوسیله پشه است که دارند میان قاره‌ها منتقل می‌شوند و انسان‌های بسیاری را مبتلا می‌کنند.

به گزارش رویترز دانشمندانی که موارد این بیماری‌ها را دنبال می‌کنند،می‌گویند اکنونن پشه‌‌های مهاجم درپهنه‌ای وسیع از واشنگتن دی‌سی پایتخت آمریکا گرفتا در شهر استراسبورگ در در فرانسه در آن سوی اقیانوس اطلس دارند ظاهر می‌شوند شروع به پدیدار شدن کرده‌اند و به این ترتیب بیماری‌هایی را که آنها منتقلشان می‌کنند دیگر به مناطق حاره‌ای محدود نخواهند ماند.

نکته کنایه‌آمیز این است خود انسان‌ها با انتقال پشه‌ها به سراسر جهان و ایجاد شهرهایی پر از زباله که مناسب تکثیر پشه‌ها است، زمینه این گسترش را فراهم کرده‌اند.

گونه‌های پشه آئدیس آجیپتی در انتقال ویروس زیکا که در تایرهای ماشین، سطل‌های حلبی، ظروف خوراک حیوانات و گلدان‌های سیمانی تخم‌گذاری می‌کنند.

و جنس ماده این پشه‌ها برای به دست آوردن پروتئین‌‌های خون انسان که برای تولید تخم‌هایش به آنها نیاز دارند، چندین بار یک فرد را نیش می‌زند و به طور موثری می‌تواند ویروس‌های بیماری‌زا را منتقل کنند.

پشه‌های ناقل ویروس‌های بیماری‌زا به سرعت در حال گسترش هستند و ویروس‌هایی مانند دنگی و زیکا و نیز ویروس‌های دیگر کمتر مشهور ماننند چیکونگونیا و آنسفالیت سنت‌لوئیس را به مناطق جدید از اروپا تا منطقه اقیانوس آرام منتشر می‌کنند.

ویروس چیکوگونیا که در انسان‌ها تب و در مفصل ایجاد می‌کند، در سال ۲۰۱۴ در منطقه کارائیب در آمریکای مرکزی برای نخستین بار شیوع گسترده‌ای پیدا کرد و شیوع این ویروس برای نخستین بار در ایتالیا در سال ۲۰۰۷ مقامات بهداشتی این کشور را غافلگیر کرد.

ده‌ها سال پس از ریشه‌کنی مالاریا در اروپا، موارد مالاریا در یونان شناسایی شد و موارد عفونت با ویروس تب نیل غربی در کشورهای اروپای شرقی پدیدار شد.

اروپا در طول ۴۰ سال گذشته به محل زادوولد بیش از شش گونه جدید پشه مهاجم بدل شده است.

دادوستد بین‌المللی تایرهای دست‌دوم وسایل نقلیه به عنوان علت اصلی این گسترش پشه‌ها ذکر شده است، چرا که پشه‌ها درون این تایرها تخم‌گذاری می‌کنند و این تخم‌ها وقتی با ریزش باران در کشورهای مقصد تر می‌شوند، سر باز می‌کنند.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه