سلامت و سبک زندگی

معاون وزیر بهداشت:
ظرفیت پذیرش دانشکده های پرستاری در دولت یازدهم 2 برابر شد


تاریخ انتشار : 29 تیر 1396 ساعت 13:09
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایرنا محمد میرزابیگی چهارشنبه در نشست آمایشی کلانشهر منطقه چهار پرستاری در سرسرای اداری هتل نیشکر اهواز اظهار کرد: تلاش برای رفع کمبود نیرو با 2 برابر کردن ظرفیت پذیرش دانشکده های پرستاری از چهار سال گذشته مورد توجه قرار گرفت که از اواخر امسال و ابتدای سال آینده سالانه بیش از 15 هزار نفر دانش آموخته در مقاطع مختلف از 190 دانشکده پرستاری دولتی و آزاد دانش آموخته می شوند.

وی افزود: به کارگیری 43 هزار و 500 نفر نیرو در مراکز ارائه خدمت، کسب مجوزهای استخدام دولتی در 2 مقطع و اختصاص حدود 70 درصد آنها به گروه پرستاری، تشکیل موسسه غیر دولتی کارآفرینان آوا سلامت و به کارگیری بالغ بر 10 هزار نفر پرستار از دیگر برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت برای رفع کمبود نیرو بوده است.
میرزا بیگی ادامه داد: تنظیم سند عرضه و تقاضا با هدف تامین نیاز مردم با تعیین استاندارد 1.7 پرستار یا 2.5 گروه پرستاری به ازای هر تخت بیمارستانی یا هزار نفر جمعیت کشور از دیگر برنامه هایی است که در راستای کمبود نیرو انجام شده است.

**کمبود 100 هزار پرستار در کشور
معاون وزیر بهداشت گفت: تعداد پرستار از بین سال های 75 تا 85 تاکنون از 13 هزار و 755 به 71 هزار و 271 پرستار کارشناس و تعداد دانشکده های پرستاری از 50 تا 60 به 193 مورد افزایش یافته است که دانشجو به ظرفیت 60 هزار نفر در مقاطع مختلف تحصیلی تربیت می کند.
وی اضافه کرد: 25 هزار تخت بیمارستانی در این دولت راه اندازی شد و در حال حاضر 100 هزار پرستار کمبود وجود دارد.
میرزا بیگی در ادامه به دیگر دستاوردهای دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: سطح بندی مراقبت های پرستاری به سطوح حرفه ای (دانشگاهی) و غیر دانشگاهی (غیر حرفه ای ) شامل اولیه، عمومی و تخصصی و بازنگری سطوح، محتواها، رشته ها و برنامه ها در مقاطع دانشگاهی پرستاری با همکاری بورد پرستاری در سطوح کارشناسی، ارشد پرکتیشنر و دکترا از دیگر دستاوردها است.
معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: از دیگر اقدامات دولت یازدهم تدوین و ابلاغ آیین نامه بالینی سازی آموزش که درآن هیات علمی بالینی و زیرساخت های لازم اندیشیده شده است، ساماندهی و ایجاد وحدت رویه در روش مراقبت پرستاری با هدف برجسته سازی و هویت بخشی به پرستار و پاسخگویی به بیمار و بازنگری و تعریف شرح وظایف جدید کل گروه پرستاری گزارش شده است.
وی به دیگر فعالیت های دولت یازدهم اشاره کرد و ادامه داد: ابلاغ شاخص های ملی پرستاری با هدف ایمنی بیشتر، ابلاغ و اجرای آئین نامه و اعطای پروانه صلاحیت حرفه ای به نیروهای حرفه ای و گواهی صلاحیت شغلی به نیروهای غیر حرفه ای از دیگر اقدامات دولت یازدهم است که تا این لحظه بالغ بر 30 هزار نفر از پرستاران واجد شرایط ، پروانه صلاحیت حرفه ای خود را دریافت کرده اند.

**، ساماندهی نظام پرداخت به پرستاران با 2 و نیم برابری کردن کارانه ها
میرزابیگی بیان کرد: اصلاح آیین نامه حق سختی کار و افزایش درصد ضریب محاسبه بخش های روانی و سوختگی از یک هزار به سه هزار، ساماندهی نسبی نظام پرداخت به پرستاران با 2 و نیم برابری کردن کارانه ها نسبت به سال 92، افزایش حداقل 2 برابر آمار افرادی که مشمول دریافت کارانه می شوند و پرداختن اساسی به پرستاری جامعه نگر با اولویت تصویب تعرفه، همکاری در مراکز جامع سلامت در جهت بهبود حوزه پرستاری انجام شده است.
معاون وزیر بهداشت به گنجاندن موضوعات مهم پرستاری در قانون برنامه ششم در رابطه با پرستاری به عنوان دیگر اقدام دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: یعنی حرکت به سمت تببین نقش و جایگاه بیشتر مراقبت های پرستاری با رویکرد جامعه و خانواده و سایر مراقبت های غیر بیمارستانی، در تمامی سطوح نظام سلامت و در طیف سلامت تا بیماری از جمله دیگر اقدامات است.
معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، صبح امروز با خانواده شهید مدافع حرم حمید قناد پور نیز نیز دیدار کرد.
میرزابیگی در این دیدار گفت: ما به حال این شهدا و خانوادهای بزرگوارشان غبطه می خوریم و وجب به وجب این خاک از خون شهدای ما رنگین است که تقدس خوزستان را نشان می دهد.
وی بیان کرد: افتخار داریم که بعد از شهید حمیدرضا اسداللهی، حسین قاسمی و فریدون احمدی، شهید حمید قناد پور، چهارمین شهید پرستار جامعه پزشکی محسوب می شود.
معاون پرستاری وزیر بهداشت ادامه داد: همه چیز در کشور، مدیون خون پاک شهیدان است و دعا می کنم که بتوانیم دین خود را به شهدا ادا کنیم.
قائم مقام معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز نیز گفت: نیروی انسانی سرمایه اصلی هر سازمان در هر جای دنیا است و از چالش های حوزه پرستاری کمبود حوزه متخصص در حوزه درمان به ویژه پرستاری است.
رمضان احدی ابراز امیدواری کرد: در دولت دوازدهم نگاه ویژه ای به تامین نیروی انسانی به ویژه در مناطق کمتر توسعه یافته صورت گیرد.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه