سلامت در رسانه‌ها

نظام ارجاع در تامین اجتماعی امسال اجرایی می شود

تاریخ انتشار : 23 تیر 1396 ساعت 14:09
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
معاون درمان سازمان تامین اجتماعی گفت: به منظور ارائه خدمات مطلوب تر و با کیفیت تر به مردم به ویژه بیمه شدگان و مستمری بگیران، نظام ارجاع داخلی بیمارستان های تامین اجتماعی تا پایان سال جاری در سراسر کشور اجرایی می شود.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایرنا مهدی درخشان افزود: نظام ارجاع داخلی در پنج استان کشور به صورت آزمایشی انجام شده و در پنج استان دیگر نیز به صورت پایلوت درحال اجرا است و تا پایان سال در کل کشور در 31 استان اجرایی می شود.
وی اضافه کرد: در نهایت در بیمارستان میلاد تهران به عنوان بیمارستان فوق تخصصی، نظام ارجاع انجام می شود تا از ازدحام بیماران در این بیمارستان نیز کاسته شود.

** 19 هزار میلیارد تومان اعتبارات حوزه درمان تامین اجتماعی
وی به میزان اعتبارات سازمان تامین اجتماعی در حوزه درمان نیز اشاره کرد و گفت: مبلغ اعتبارات تامین اجتماعی در سال جاری 19 هزار میلیارد تومان است که این میزان اعتبار در سال گذشته 17 هزار میلیارد تومان بود؛ البته این میزان برنامه هایی را که داریم پوشش می دهد.
درخشان ادامه داد: در سال 96 برنامه های ویژه ای در بخش درمان داریم که از جمله آن می توان به افزایش یکسری خدمات مانند افتتاح دو بیمارستان در مناطق محروم مانند بیمارستان های آبادان و دزفول و دو درمانگاه و مرکز سرپایی اشاره کرد.
وی تصریح کرد: البته دو بیمارستان نیز در تهران یکی به صورت جدید و دیگری در قالب اجرای طرح نوسازی و بهسازی به مردم ارائه خدمت می دهند که در تهران در کنار بیمارستان فیاض بخش یک بیمارستان جدید ساخته شده است و بیمارستان هدایت هم در حال بازسازی و نوسازی است.

** ارتقای هتلینگ بیمارستانی
معاون درمان سازمان تامین اجتماعی گفت: پارسال در 47 بیمارستان کشور بحث هتلینگ بیمارستانی اجرایی شد و امسال نیز در تمام بیمارستان های کشور اجرایی می شود ، تامین اجتماعی در مجموع 80 بیمارستان دارد.
وی اضافه کرد: در مرحله اول ارتقای هتلینگ بیمارستانی، بحث تجهیزات پزشکی، ساختمانی و تاسیساتی بود و در بخش دوم موضوع اصلاح فرایندها مدنظر ماست و نیازها از هر نظری رفع می شود.
درخشان درباره میزان اعتبار هتلینگ بیمارستانی نیز گفت: ما هیچ کاری را بدون برنامه و داشتن اعتبار انجام نمی دهیم و باید گفت که اعتبار این طرح نیز تامین شده است؛ برای این طرح بیش از 200 میلیارد تومان اعتبار داریم.

** نوسازی آمبولانس ها
وی در ادامه به موضوع نوسازی آمبولانس ها در بیمارستان ها و درمانگاه های تامین اجتماعی نیز اشاره کرد و افزود: 100 دستگاه آمبولانس فرسوده را از گردونه خارج کردیم و 100 دستگاه جدید وارد ناوگان آمبولانس حوزه درمان کردیم و این اقدامات در دو سال گذشته انجام شده است.
وی تصریح کرد: همچنین 100 دستگاه آمبولانس جدید دیگر و در واقع 200 دستگاه آمبولانس در این دو تا سه سال به آمبولانس های بخش درمان سازمان تامین اجتماعی اضافه کرده ایم.
درخشان اضافه کرد: امسال از همه استان های کشور برای تامین آمبولانس نظرخواهی کردیم که خوشبختانه بجزء پنج دستگاه آمبولانس در هیچ جای کشور، دیگر نیازی به آمبولانس نداریم و در واقع می توان گفت فعلا آمبولانس های موردنیاز در واحدهای درمانی تامین شده است.
وی اضافه کرد: 15 دستگاه ام آری آی در سال 95 به تجهیزات ما اضافه شده است و دستگاه های سی تی اسکن نیز از 26 دستگاه در سال 92 به 46 دستگاه در سال جاری رسیده است.
معاون درمان سازمان تامین اجتماعی گفت: یک دستگاه سنگ شکن برون اندامی، چهار دستگاه آنژیوگرافی، 223 دستگاه رادیولوژی دیجیتال وارد چرخه درمانی شده است و برنامه ما این است که تمام دستگاه های رادیولوژی آنالوگ در کشور دیجیتالی شود.
درخشان با بیان اینکه تمام خدمات در بخش رادیولوژی به دستگاه تلفن همراه متصل می شود، گفت: رادیولوژیست ها می توانند با در دست داشتن پسورد از طریق تلفن همراه تصاویر رادیولوژی را دریافت کنند و نیازی به دریافت فیلم نیست و پزشک درون مطب می تواند فیلم را دریافت و حتی دستور پزشک رادیولوژی و نسخه را همان لحظه تجویز کند.
معاون درمان سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه دیجیتالی کردن دستگاه های رادیولوژی کار بزرگی است،‌ اظهار داشت: با این اقدام حتی در هزینه ها نیز صرفه جویی صورت می گیرد.
وی با بیان اینکه بحث تدوین راهنماهای تجویز دارو به عنوان یک کار بزرگ در حال انجام است، تصریح کرد: این موضوع با همکاری موسسه عالی پژوهش سازمان تامین اجتماعی اجرایی می شود.
درخشان افزود: برای خیلی از داروها و در حدود 15 قلم دستورالعمل نوشته شده است و برای مابقی نیز در حال تدوین هستیم.

** دریافت لوح دوستدار مادر توسط 6 مرکز درمانی
وی با بیان اینکه اقداماتی برای بهبود کیفیت خدمات نیز انجام شده است، گفت: در سال گذشته 6 مرکز درمانی تامین اجتماعی لوح دوستدار مادر دریافت کردند.
وی خاطرنشان کرد: 58 مرکز لوح دوستدار کودک و 6 مرکز درمانی نیز لوح دوستدار ایمنی دریافت کردند که اینها همه دارای معنای خاصی است چون کیفیت خدمات ما افزایش یافته است.
معاون درمان سازمان تامین اجتماعی افزود: اینکه لوح دوستدار مادر، کودک و یا ایمنی به مراکز درمانی تامین اجتماعی داده می شود از طریق نهادهایی همچون وزارت بهداشت است که موضوع را بررسی می کنند و بعد از آن لوح داده می شود.
وی تصریح کرد: خدمات کیفی که در بخش زنان، زایشگاهها و بخش مراقبت های ویژه نوزادان در مراکز درمانی تامین اجتماعی انجام می شود،‌ دلیل اصلی دریافت این لوح ها است.
وی ادامه داد: همچنین گروههای علمی (ارزیابی علمی) با استفاده از اساتید دانشگاه های علوم پزشکی تهران و شهیدبهشتی در 80 بیمارستان کشور تائیدیه و بررسی علمی از بیمارستان ها را جهت کیفیت کار پزشکان ارزیابی می کنند.
وی با بیان اینکه این کار انجام شده است، گفت: این گونه ارزیابی های علمی باعث می شود که ما اصلاحات را در فرایندهای درمانی به خوبی انجام دهیم.
وی درباره اعتباربخشی بیمارستان ها که توسط وزارت بهداشت انجام می شود، اظهار داشت: در ارزیابی ها و اعتبارسنجی ها در دوره های گذشته و اخیرا که سه چهار روز گذشته نتایج آن اعلام شد، بیش از 90 درصد بیمارستان های سازمان تامین اجتماعی درجه یک شناخته شدند.

** استانداردسازی فضای اورژانس بیمارستان ها
معاون درمان سازمان تامین اجتماعی گفت: در سال گذشته و امسال استانداردسازی فضای اورژانس بیمارستان ها را در دست اجرا داریم و یک کار بزرگ برای بازسازی اساسی در اورژانس ها است.
وی اضافه کرد: در ساختمان و تاسیسات و تجهیزات این کار شروع شده است و برنامه ها فعلا روی بازسازی 17 بیمارستان متمرکز شده است که کارهای زیربنایی روی آن انجام می شود.
درخشان ادامه داد: در مجموع کل اورژانس این بیمارستان ها تغییر می کند و 35 بیمارستان نیز استانداردسازی اتاق ایزوله آنها انجام شده است.
وی اظهار داشت: استاندارسازی فضای CSSD (واحدهایی که مابقی تجهیزات بیمارستانی در آنجا متمرکز است) نیز انجام شده است و در واقع از عفونت های بیمارستانی نیز پیشگیری می شود.

** تشکیل 200 هزار پرونده الکترونیکی
درخشان درباره عملکرد حوزه فناوری اطلاعات نیز گفت: در حوزه فناوری اطلاعات اقداماتی اساسی انجام شده است و 80 بیمارستان و 285 درمانگاه به سیستم مدیریت بیمارستانی مجهز شده است.
وی ادامه داد: بر این اساس یکسری اقدامات مانند حذف نسخه کاغذی و نظام داخلی ارجاع نیز در حال انجام است و 200 هزار پرونده الکترونیکی ایجاد شده و این پرونده های الکترونیکی تا پایان سال در همه مراکز درمانی اجرایی خواهد شد.

** بیمارستان های تامین اجتماعی هیات مدیره ای می شود
معاون درمان سازمان تامین اجتماعی گفت: در حال حاضر نزدیک به 10 هزار تخت بیمارستانی فعال داریم که این آمار بجزء بیمارستان های هیات مدیره ای مانند بیمارستان میلاد است.
وی با بیان اینکه در تامین اجتماعی بیمارستان های ملکی، هیات مدیره ای و غیرملکی داریم، اظهار داشت: بیمارستان میلاد، البرز کرج، ایلام، امیرکبیر اهواز و بیرجند هیات مدیره ای هستند و اگر اینها را اضافه کنیم تعداد تخت های بیمارستانی به بیش از 11 هزار تخت می رسد.
وی با بیان اینکه یکی از برنامه های بسیار بزرگ سازمان تامین اجتماعی، بحث هیات مدیره ای کردن بیمارستان ها است، اضافه کرد: از این بعد هیچ بیمارستان جدیدالتاسیسی به شکل قدیمی نخواهد بود و بودجه ای به آنها اختصاص داده نمی شود.
درخشان ادامه داد: سازمان تامین اجتماعی به عنوان ناظر بر کارکرد اقتصادی و ارائه درست خدمات درمانی بر این بیمارستان ها محسوب می شود و خدمات از طریق آنها به مردم ارائه می شود.
وی تصریح کرد: این بیمارستان ها به صورت خودگران هستند و دیگر بروکراسی اداری را ندارند و تمام فرایندهای خودشان را اجرایی می کنند به همین منظور قرار است تمامی بیمارستان های قدیمی به تدریج در یک فرایندی هیات مدیره ای شوند.
معاون درمان سازمان تامین اجتماعی گفت: هلدینگ بیمارستانی در این زمینه تشکیل شده است و هیات مدیره مرکزی معرفی شده است و همه بیمارستان های سازمان به تدریج هیات مدیره ای خواهد شد.
سازمان تامین اجتماعی اکنون بیش از 42 میلیون نفر از بیمه شدگان و بازنشستگان و اعضای خانواده آنان را تحت پوشش قرار داده است.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه