سلامت و سبک زندگی

رئیس انجمن بیهوشی:
تعرفه های خدمات بیهوشی نیازمند بازنگری است


تاریخ انتشار : 04 تیر 1396 ساعت 14:31
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
رئیس انجمن آنستزیولوژی و مراقبت های ویژه ایران (انجمن بیهوشی) ضمن بیان عواقب کاهش تعرفه های بیهوشی برای متخصصین این رشته و مردم، خواستاربازنگری جدی تعرفه های مربوطه شد.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از انجمن آنستزیولوژی و مراقبت های ویژه، دکترعلیرضا سلیمی اظهارکرد: تعرفه های پزشکی و درمانی بخش دولتی سرانجام با تاخیری طولانی درهیات دولت مصوب شد اما متاسفانه موجی از نارضایتی را درمیان برخی از گروه های پزشکی ازجمله؛ متخصصین بیهوشی را به دنبال داشت.
وی افزود: پیش از تصویب این مصوبه، گمانه زنی هایی مبنی بر افزایش یا تثبیت نرخ تعرفه ها وجود داشت اما در کمال ناباوری دیدیم که نرخ تعرفه متخصصان بیهوشی 25 درصد کاهش داشته است که این اتفاق بسیار دور از انتظار بود.
وی با اشاره به بحث تورم و نرخ تعرفه های پزشکی بیان داشت: با صراحت می گویم که بحث جامعه متخصصان بیهوشی، عدد و رقم نیست. چه بسا بسیاری از ما درمواقع حساس، بدون هیچ چشمداشت مالی به وظیفه مان عمل کرده ایم. اما بی تردید بحث ناعدالتی مطرح است. چراکه تورم هرسال افزایش پیدا می کند و ما هم از افراد همین جامعه هستیم که مخارج ما هم شامل تورم می شود اما مصوبه اخیر همه این موارد را نقض می کند و ما را با علامت سوال مواجه کرده است.
سلیمی تصریح کرد: اجرای این مصوبه، به طور قطع می تواند تبعات منفی برای جامعه پزشکان داشته باشد که درنهایت این روند به سود بیماران هم نیست. زیراوقتی پزشکی دلسرد شود و انگیزه اش را از دست بدهد، دیگر بازدهی سابق را ندارد. از این رو امیدوارم مسئولان امر با بازنگری در این مصوبه و تجدیدنظر نسبت به تعرفه متخصصان بیهوشی که جمعیتی بالغ بر چهار هزار نفر هستند، مصوبه تعرفه را اصلاح کنند.
وی درپاسخ به این سوال که علت کاهش تعرفه از سوی هیات دولت چه موردی اعلام شده است، گفت: متاسفانه مسئولان محترم در هیات دولت کمبود منابع مالی در طرح تحول سلامت اعلام کرده اند. اما ما معتقدیم که در خصوص متخصصین بیهوشی کار کارشناسی درستی صورت نگرفته و فقط بیمه ها نظرات شان را اعلام کرده اند. این درحالی است که ما اصرار داریم تا برای بررسی دقیق تر درامور کارشناسی تعرفه ها با شورایعالی بیمه جلساتی برگزار کنیم تا مشکل مرتفع شود.
«این در حالی است که حتی برای نظرخواهی در خصوص این مساله مهم هم متاسفانه از ما دعوت نکردند.ضمن اینکه مصوبه هم قابلیت تغییر دارد و هم تکمیل. بنابراین امیدواریم با بازنگری در این مصوبه هم تغییراتی را شاهد باشیم و هم بندهای تکمیلی به آن اضافه شود».
به گزارش ایرنا،هیات وزیران درجلسه عصر روز 28 خرداد 96 که به ریاست رئیس جمهوری تشکیل شد، تعرفه خدمات تشخیصی و درمانی در سال 1396 را چند درصد افزایش داد.
همچنین، میزان فرانشیز پرداختی برای بیماران بستری و بستری موقت شهری درمراکز دولتی 10 درصد و برای بیماران بستری و بستری موقت روستایی و ساکنان شهرهای زیر 20 هزار نفر و عشایر در مراکز دولتی با رعایت نظام ارجاع 5‌درصد تعیین شد.
براساس مصوبه هیات وزیران، علاوه بر این تعرفه برخی از خدمات شامل بیهوشی و درد، سونوگرافی، آنژیوگرافی عروق کرونر، اکوکاردیوگرافی غیرمادرزادی، آنژیوپلاستی عروق کرونر و شیمی‌درمانی کاهش یافت.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه