نظام سلامت

قائم مقام دبیر شورای آموزش پزشکی تخصصی وزارت بهداشت:
اعتراض پاتولوژیست‌ها قانونی نیست


تاریخ انتشار : 07 خرداد 1396 ساعت 17:55
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :


قائم مقام دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت،درمان و آ‌موزش پزشکی گفت: بر اساس قانون مصوب مجلس و آیین نامه ابلاغی وزارت بهداشت، دارندگان مدرک دکترای علوم پزشکی در صورت قبولی در آزمون تکمیلی و طی دوره دو ساله بالینی می‌توانند آزمایشگاه تاسیس کنند.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایرنا، حسن امامی رضوی افزود: خدمات مختلفی در حوزه سلامت وجود دارد که بین گروه‌ها و رشته‌های مختلف در مورد گروه ارائه دهنده خدمات آن اختلاف نظر وجود دارد و تاسیس آزمایشگاه تشخیص طبی نیز یکی از این موارد است.
وی گفت:‌ در این مورد از سال‌های گذشته بین پاتولوژیست‌ها یا متخصصان آسیب شناسی بالینی که دوره پزشکی عمومی را طی کرده و بعد در رشته تخصصی پاتولوژی ادامه تحصیل داده‌اند و دارندگان مدرک دکترای علوم آزمایشگاهی که دوره کارشناسی ،کارشناسی ارشد و دکترای این رشته را گذرانده‌اند، برای تاسیس آزمایشگاه اختلاف نظر وجود دارد.
قائم مقام دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت،درمان و آ‌موزش پزشکی افزود: روالی که از گذشته در وزارت بهداشت اجرا می‌شده، این بوده که علاوه بر متخصصان پاتولوژی که می‌توانند به تنهایی مجوز حق فنی و تاسیس آزمایشگاه بگیرند، در صورتی که سه نفر دکترای علوم آزمایشگاهی از گرایش‌های مختلف مانند ایمونولوژی، خون شناسی، میکروب شناسی، بیوشیمی، ژنتیک( از گروه علوم آزمایشگاهی) با هم در خواست تاسیس آزمایشگاه کنند، به صورت مشترک به آ‌نها مجوز تاسیس آزمایشگاه داده می‌شود.
وی گفت: خدمات آزمایشگاه‌های تشخیص طبی دو بخش دارد،یک بخش علوم آناتومی آزمایشگاهی و کار با نسوج و بافت‌هاست که شامل گرفتن نمونه و کار با میکروسکوپ و انجام تست‌های آزمایشگاهی است که فارغ التحصیلان رشته علوم آزمایشگاهی کاملاً دوره‌های آن را سپری می‌کنند و یک بخش مسائل بالینی و کلینیکال است که شامل تفسیر نتیجه آزمایش است و افرادی که دوره‌های بالینی را سپری کرده‌اند مانند پزشکان می‌توانند این کار را انجام دهند.
امامی رضوی گفت: در سال 1367 مجلس شورای اسلامی مصوبه‌ای را تصویب کرد که به موجب آن دارندگان مدرک دکترای علوم آزمایشگاهی در صورتی که دوره تکمیلی بالینی را بگذرانند می‌توانند به صورت تک نفره نیز مجوز تاسیس آزمایشگاه بگیرند.
وی افزود: این مصوبه مجلس یکبار در سال 74-75 در وزارت بهداشت اجرا شد اما به علل مختلف از جمله کمبود متقاضی متوقف شد اما بعد از آن فارغ التحصیلان علوم آزمایشگاهی به دیوان عدالت اداری شکایت کردند و این دیوان حکم داد و وزارت بهداشت را ملزم به اجرای قانون مصوب مجلس کرد.
قائم مقام دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت،درمان و آ‌موزش پزشکی ادامه داد: در دولت یازدهم با تدبیر معاونت آموزشی برای رفع این مشکل و اجرای قانون، آیین‌نامه‌ای تدوین شد که بر اساس آن افراد دارای مدرک دکترای علوم آزمایشگاهی باید در آزمون دوره کلینیکال پاتولوژی شرکت کنند و در صورت قبولی و گذراندن دو سال دوره بالینی (کلینیکال پاتولوژی) می‌توانند به صورت تک نفره مجوز تاسیس آزمایشگاه طبی بگیرند.
وی گفت: بر اساس این آ‌یین‌نامه وزارت بهداشت برگزاری این آزمون را به صورت فراخوان اعلام عمومی می‌کند تا حق کسی ضایع نشود، آزمون دوره کلینیکال پاتولوژی نیز برای این افراد دو دفترچه جداگانه دارد. سوالات آناتومی و کلینیکال به صورت جداگانه در این آزمون وجود دارد و در صورتی که افرادی بتوانند نمره قبولی را در این آزمون کسب کنند وارد دوره دو ساله کلینیکال پاتولوژی می‌شوند.
امامی رضوی افزود: برگزاری آزمون ورود به این دوره و دروس ارائه شده در دوره دوساله کلینیکال پاتولوژی بسیار سختگیرانه است و افرادی که بتوانند این دوره را سپری کنند، کاملاً صلاحیت تاسیس آزمایشگاه را خواهند داشت.
وی ادامه داد:‌ آیین‌نامه این دوره را وزارت بهداشت بر اساس قانون مصوب مجلس، حدود یک ماه پیش ابلاغ کرده و دوره دو ساله کلینیکال پاتولوژی (دوره بالینی آزمایشگاه) از مهرماه امسال فقط در چهار دانشگاه علوم پزشکی و با ظرفیت بسیار محدود 15 نفر در مجموع این دانشگاه‌ها برگزار می‌شود.
قائم مقام دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت،درمان و آ‌موزش پزشکی گفت: در واقع اعتراض متخصصان پاتولوژی به اجرای این مصوبه، نوعی انحصار طلبی برای در اختیار داشتن انحصاری بازار آزمایشگاه‌های تشخیص طبی است.
وی افزود: وزارت بهداشت مجری قانون است و اگر با اعتراض پاتولوژیست‌ها، مجلس قانون مصوب قبلی را ملغی کند، وزارت بهداشت نیز مجری مصوبه جدید مجلس خواهد بود ولی مسیر اجرای قانون فعلی به نحوی در وزارت بهداشت طراحی شده است که فارغ التحصیلان دوره بالینی آزمایشگاه کاملاً مهارت و توانمندی لازم برای تاسیس و اداره آزمایشگاه تشخیص طبی را خواهند داشت.
صبح امروز (یکشنبه) جمعی از پاتولوژیست‌ها( پزشکان متخصص پاتولوژی) در اعتراض به صدور مجوز فنی تاسیس آزمایشگاه برای دارندگان مدرک دکترای علوم آزمایشگاهی در صورت گذراندن دوره بالینی که بر اساس قانون انجام می‌شود، مقابل مجلس تجمع کردند.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه