تیتر ۱ / نظام سلامت

توضیحات دانشگاه علوم پزشکی اصفهان درباره آمار بیماری تب کریمه کنگو

تاریخ انتشار : 07 خرداد 1396 ساعت 17:49
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
مسئول روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با ارائه توضیحاتی در خصوص برخی آمارها در باره ابتلا و مرگ و میر بیماری تب کریمه کنگو در استان اصفهان تاکید کرد که چهار مورد اعلام شده درباره ابتلا به بیماری، موارد مشکوک بوده و تاکنون قطعی بودن فقط یکی از آنها محرز شده است.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایرنا، کیانوش جهانپور اظهار کرد: مراکز درمانی و بیمارستان‌ها وقتی با مورد مشکوک مبتلا به یک نوع بیماری مانند تب کریمه کنگو روبرو می‌شوند همه تدابیر مربوط به آن را در نظر می‌گیرند و فرایند درمانی را انجام می‌دهند تا نتایج قطعی آزمایش‌ها و ویروس شناسی از آزمایشگاه‌های معتبر اعلام شود.
وی با بیان اینکه در روزهای گذشته چهار نفر با علائم مشکوک ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو در بیمارستان‌های استان اصفهان بستری شدند، افزود: تا کنون فقط ابتلای یکی از آنها به بیماری تب کریمه کنگو بر اساس آزمایش‌ها بطور قطعی محرز شده که این بیمار در چادگان بوده و پس از طی مراحل درمانی اکنون از بیمارستان مرخص شده است.
جهانپور ادامه داد: از سه بیمار مشکوک باقی مانده، یکی از آنها که جوانی اهل شهر دیزیچه مبارکه بود، فوت کرد و هنوز نتیجه آزمایش‌های ویروس شناسی وی به دست ما نرسیده است.
وی با بیان اینکه قطعی بودن ابتلای وی به بیماری تب کریمه کنگو اعلام نشده است، افزود: با اینحال هنگام دفن جنازه وی با شرط احتیاط همه تدابیر بهداشتی و ایمنی رعایت شد.
این مسئول گفت: وضعیت 2 بیمار مشکوک به تب کریمه کنگو نیز که در بیمارستان‌های استان بستری هستند رو به بهبودی است.
به گزارش ایرنا، از روز گذشته تصاویر و فیلم‌هایی از مراسم تدفین فرد مشکوک به بیماری تب کریمه کنگو در مبارکه منتشر شده که تصاویر حاکی از رعایت تدابیر بهداشتی و قرار گرفتن جنازه در تابوت پلاستیکی پرس شده و سه متر زیر زمین با شفته آهک است.
دانشگاه علوم پزشکی اصفهان هفته گذشته با اعلام ابتلای مشکوک چهار تن به بیماری تب کریمه کنگو در اصفهان و فوت یکی از آنها به مردم نسبت به رعایت نکات بهداشتی هنگام خرید گوشت هشدار داد.
حسین عرفانی، رییس اداره بیماری‌های قابل انتقال از حیوان به انسان وزارت بهداشت نیز درباره بیماری تب کریمه کنگو در استان اصفهان گفته است که آنچه در این استان اتفاق افتاده، بستری تنها یک مورد قطعی مبتلا به بیماری در چادگان استان اصفهان است که پس از درمان از بیمارستان مرخص شد.
به گفته رئیس اداره بیماری‌های قابل انتقال از حیوان به انسان وزارت بهداشت از ابتدای امسال تا کنون ۲۸ مورد ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو در کشور گزارش شده که 2 مورد از آنها در کرمانشاه و بندرعباس منجر به مرگ شده است.
سال گذشته نیز ۶۲ مورد از ابتلا به این بیماری در کشور گزارش شد که 6 مورد از آنها منجر به مرگ شد.
تب کریمه کنگو یکی از مهمترین بیماری‌های ویروسی است که از حیوان به انسان منتقل می‌شود. این بیماری خطرناک است و فرد مبتلا به آن ممکن است حتی در صورت درمان تا 30 درصد جان خود را از دست دهد.
این بیماری در دام علایم خاصی ندارد و از ظاهر دام نمی‌توان متوجه وجود ویروس شد بلکه شایع‌ترین راه انتقال آن ذبح غیر بهداشتی دام بویژه در مناطق روستایی است.
دانشگاه علوم پزشکی اصفهان همچنین نکاتی را برای پیشگیری از تب کریمه کنگو اعلام کرده است:
- مراقبت حفاظتی و بهداشتی کامل دامداران و کارکنان کشتارگاه‌ها و قصابی‌ها و ... و استفاده از دستکش و وسایل حفاظتی.
- جلوگیری از گزش کنه آلوده بوسیله خودداری از خوابیدن در نقاط آلوده.
- عدم مصرف گوشت تازه، گوشت باید 24 ساعت در دمای منفی 1 تا 4 درجه نگهداری شود بعد مصرف شود.
- پختن کامل گوشت.
- برای پرسنل بیمارستانی و کادر درمانی توجه کامل به مراقبت از خود یعنی استفاده از ماسک، گان، عینک و دستکش در برخورد با بیمار دچار خونریزی.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه