تازه‌های پزشکی

محصولات پلاستیکی با بوی بیماری

تاریخ انتشار : 27 فروردین 1396 ساعت 15:06
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
محققان آلمانی هشدار دادند که برخی محصولات پلاستیکی همچون بازوبندهای شنا ویژه کودکان حاوی مواد شیمیایی مضر هستند و استنشاق بوی پلاستیک این بازوبندها بیماریزا است.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایرنا، محققان موسسه مهندسی فرایند و بسته بندی «فرانهوفر» در آلمان در این مطالعه متوجه شدند که برخی از برندهای شناخته شده بازوبندهای شنا که کودکان از آنها استفاده می‌کنند، حاوی ایزوفورون، یک فنل سرطانزای عامل جهش ژنتیکی و نیز سیکلوهگزانون یک ماده سمی هستند که می‌توانند پوست و اندام‌های بدن را تحریک کنند؛ هر دو ماده یاد شده عامل بوی تند پلاستیک در بازوبندهای شنا هستند.
اما خطر مهمتر این است که کودکان با استنشاق بوی پلاستیک بازوبندها نیز آلوده می‌شوند و هرچه این بو تندتر باشد، تاثیر بیماریزایی آن نیز بیشتر است.
محققان آلمانی هشدار دادند که این موضوع در مورد سایر محصولاتی هم که بوی تند پلاستیک می‌دهند، مانند حلقه‌ها و توپ‌های پلاستیکی ساحلی صادق است.
محققان در این مطالعه همچنین بسیاری از حلال‌های آلی مانند سیکلوهگزانون، ایزوفورون، و فنل را در برخی محصولات یافتند و هشدار دادند که این مواد شیمیایی بسته به میزان غلظت و یا مدت قرار گرفتن کودکان در معرض آن‌ها می‌توانند سلامتی را به خطر اندازند.
استنشاق سیکلوهگزانون (Cyclohexanone) خطرناک است، استنشاق فنل بر توازن هورمونی تاثیر می‌گذارد و ژن‌ها را به گونه‌ای متاثر می‌سازد که می‌توانند موجب رشد تومور شوند؛ ایزوفورون(Isophorone) نیز یک ماده سرطانزا است.
پژوهشگران ابراز امیدواری کردند که با توجه به یافته‌های این مطالعه، تولید کنندگان و مصرف کنندگان دقت بیشتری در مورد ضوابط سلامتی محصولات پلاستیکی داشته باشند.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه