تازه‌های پزشکی

موفقیت محققان دنیا درشناسایی 3 هزار پروتئین انسانی

تاریخ انتشار : 26 فروردین 1396 ساعت 18:18
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
دبیرعلمی سمپوزیوم پروژه جهانی پروتئوم انسانی گفت: محققان دنیا موفق به شناسایی حدود 3 هزار پروتئین انسانی طی چهار سال ( از 2013 میلادی تاکنون ) شده اند که با این اقدامات نیمی از پروتئین های ناشناخته در طول این مدت شناسایی شده اند.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایرنا، حدود 20 کشور دنیا از جمله کانادا، امریکا، فرانسه، اسپانیا، آلمان، سوئیس، ایتالیا، روسیه، ژاپن، چین، کره، سنگاپور، تایوان، ایران و استرالیا در قالب پروژه جهانی پروتئوم انسانی با هم در حال مشارکت و تبادل علمی و پژوهشی هستند.
محققان برجسته کشورهای مختلفی در این پروژه جهانی 10 ساله در تلاش هستند تا با شناسایی پروتئین های انسانی و عملکرد آنها در بیماری ها و بکارگیری آنها در تشخیص و درمان، خدمات مطلوبی را به انسان ها ارائه کنند.
پروژه جهانی پروتئوم انسانی به طور رسمی از ابتدای سال 2013 میلادی کار خود را آغاز کرد و ایران از همان ابتدای کار وارد این پروژه شد و فعالیت خود را برروی کروموزم Y متمرکز کرده است.
قاسم حسینی سالکده افزود: در زمان آغاز این پروژه جهانی ( سال 2013 میلادی ) حدود شش هزار پروتیئن انسان ناشناخته بوده که در حال حاضر این تعداد به کمتر از سه هزار پروتئین رسیده است.
وی با اشاره به اینکه جمع پروتئین های انسانی شناسایی شده به حدود 17 هزار پروتئین رسیده است، گفت: انسان دارای حدود 20 هزار ژن کدکننده پروتئین است که تعداد زیادی از پروتئین های ناشناخته بدن در طول چهار سال اخیر شناسایی شده و شناسایی عملکرد آنها در جریان است .
حسینی ادامه داد: گام اول این پروژه جهانی 10 ساله شناسایی پروتئین ها بوده و گام بعدی شناسایی عملکردها و ارتباط آنها با بیماری ها است. انتظار می رود که در 4 سال آخر پروژه این دستاوردها به درمان نزدیک تر شوند.
وی بیان کرد: باتوجه به تنوع بسیار زیاد پروتئین ها، اجرای این چنین پروژه ای از عهده یک کشور خارج بوده و کشورهای مختلفی در این پروژه جهانی با هم مشارکت دارند و با همکاری جمعی، توانستند دستاوردهای خوبی کسب کنند.
حسینی ادامه داد: محققان برجسته دنیا در قالب این پروژه در تلاش هستند تا راهکارهای برای توسعه دانش در حوزه پروتئین ها، عملکرد آنها و ارتباط آنها با بیماری ها پیدا کنند.
وی افزود: هرچند پروتئین ها دارای پیچیدگی خاصی و از تنوع بسیار زیادی برخوردار اند اما بسیار مهم و با اهمیت بوده و خیلی از بیماری ها به آنها مرتبط هستند.
سمپوزیوم پروژه جهانی 'پروتئوم انسانی' با هدف بررسی دستاوردهای کشورهای مختلف دنیا و تعیین راهکارها و برنامه ریزی آینده این پروژه با حضور محققان برجسته بین المللی از 11 کشور جهان 7 و 8 اردیبهشت ماه در سالن همایش های پژوهشگاه رویان تهران برگزار می شود.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه