تیتر ۱ / جامعه پزشکی

نامه مجمع انجمن‌‌های تشخیص آزمایشگاهی ایران به وزیر بهداشت

تاریخ انتشار : 26 اسفند 1395 ساعت 12:56
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
انجمن‌ علوم آزمایشگاهی در نامه‌ای به وزیر بهداشت خواستار واقعی کردن تعرفه‌های خدمات آزمایشگاهی براساس قیمت تمام شده شدند.

به گزارش سپیدآنلاین، متن نامه انجمن‌ علوم آزمایشگاهی به شرح زیر است:
جناب آقای دکتر هاشمی
مقام عالی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
با سلام و احترام
به استحضار می رساند همانطور که حضرتعالی در جریان روند نگارش و ابلاغ کتاب ارزش نسبی خدمات بودید انجمن‌های آزمایشگاهی از هیچ کمک کارشناسی دریغ نکرده و هر وقت که از ما دعوت شد در کنار شما و به امید روزهای بهتر و تثبیت نظر کارشناسی بجای چانه زنی‌های معمول در کنار شما بوده ایم.
خاطر شما را به اعلام اولین موضوع معطوف می‌داریم آن موقع که ضرایب نسبی برای اولین بار اعلام شد و مقرر شد هر ساله در خصوص واقعی کردن آنها اقدام شود.
درشهریور سال 1393 تمام ارائه خدمات برای اولین بار با K جدید محاسبه شدند و به تصویب هیات وزیران رسید. بجز K آزمایشگاهی که بدون دلیل برای ما و البته آگاهانه برای واضعان آن، قرار شد مصوبه هیات وزیران با K به مبلغ 200000ریال از اول سال1394 اعمال شود.
در زمان ابلاغ هر چه سعی کردیم کمتر به نتیجه رسیدیم که چرا آزمایشگاه‌ها باید از سایر گروه‌ها جدا شده و متفاوت برخورد شود ولی به هر صورت صبر کردیم و منتظر اجرای بخشنامه از ابتدای سال 1394 ماندیم ولی با کمال تعجب متوجه شدیم که مصوبه اول نقض شد و K اعمال شده از اول سال با کاهش 200000ریالی به 170000ریال رسید که افزایشی کمتر از تورم در سال¬های قبل داشت که موجب اعتراض جامعه آزمایشگاهیان قرار گرفت ولی کسی جوابگو نبود و همه آزمایشگاهیان را به صبر دعوت کردند و شما دستور تشکیل یک کارگروه تخصصی و استخراج قیمت تمام شده را دادید و این اختیار به انجمن‌ها و سازمان نظام پزشکی سپرده شد که با صرف وقت و هزینه به قیمت تمام شده برسیم انجمن های علمی و سازمان نظام پزشکی با استفاده از توان دانشگاه های کشور که تمام مستندات آن موجود است و با کمک دفتر شورای‌عالی سیاست گذاری بیمه و تعرفه معاونت درمان به یک لیست جدید رسید.
حضرتعالی نتیجه این کارگروه را به شورای عالی بیمه با نظر موافق جهت اقدام و اجرا ارجاع نمودیدکه برای سال 1395 مورد استفاده قرار گیرد ولی در نهایت تاسف بدون لحاظ این دستاورد بزرگ، 190000 K ریال محاسبه و بدون هر گونه کارشناسی ابلاغ شد.
جامعه آزمایشگاهی با این وضع درآمد و تاخیر در پرداخت سازمان های بیمه گر و افزایش هزینه ها ناشی از تورم بخش پزشکی و افزایش ناشی از دلار (بخاطر وابستگی کیت و تجهیزات آزمایشگاه¬ها به خارج از کشور) توان ادامه کار را در خود نمی بیند و بخشی از بدنه دولت بجای کمک به زنده نگه داشتن این توان علمی روی به خارج از کشور کردند به خیال اینکه می¬توانند خدمت ارزان از آنها بگیرند ولی آنها هم متوجه شدند که تعرفه خدمات آزمایشگاهی از کشورهای افغانستان و پاکستان هم کمتر است و هرکس ادعا می کند که می‌تواند با این تعرفه کار کند قصد ضربه زدن به سلامت کشور را دارد.
لذا مجمع انجمن‌های آزمایشگاهی مصرانه از حضرتعالی درخواست می‌نماید تا نسبت به واقعی کردن تعرفه‌های خدمات آزمایشگاهی براساس قیمت تمام شده که دفترچه تفکیکی آن برای سال 1396 آماده است اقدام فرمایید و اجازه ندهید که این صنعت و خدمت در ایران از بین برود.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه