سلامت در رسانه‌ها

انتقاد رئیس سابق انجمن بیهوشی و مراقبت‌های ویژه از تعرفه‌ها:
به مرگ می‌گیرند تا به تب راضی شویم


تاریخ انتشار : 17 اسفند 1395 ساعت 18:39
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
عضوهیات مدیره انجمن بیهوشی و مراقبت‌های کشور با انتقاد شدید از وضعیت تعرفه‌های بیهوشی گفت: دولت نه تنها باید تعرفه‌ها را افزایش دهد بلکه باید تعرفه‌های سال گذشته را نیز جبران کند.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از شفاآنلاین، محمدمهدی قیامت درباره احتمال کاهش تعرفه‌های رشته بیهوشی گفت: من فکر می‌کنم که تعرفه‌ها نه تنها نباید کاهش پیدا کند بلکه باید افزایش نیز پیدا کند. با توجه به اینکه سال گذشته هم دولت بد عهدی کرد و از افزایش تعرفه های پزشکی خیلی راحت و بدون هیچ عکس العملی رد شد و چیزی را که پزشکان توافق کرده بودند- افزایش حداقل 20 درصد- را رد کرد و حدود 10 درصد تعرفه ها را افزایش داد.
عضوهیات مدیره نظام پزشکی تهران تاکید کرد: امیدواریم دولت تدبیر و امید امسال دوباره به بهانه انتخابات و نداشتن بودجه این کار را نکند وحداقل جبران سال گذشته را هم بکند و افزایشی که داده می شود در حد افزایش واقعی تورم باشد. چون ما دو آمار تورم داریم یک آمار که واقعی است و در جامعه لمس می کنیم و دیگری آماری که بانک مرکزی اعلام می کند که تقریبا برای ما ملموس نیست.
رئیس سابق انجمن بیهوشی و مراقبت‌های ویژه کشور ادامه داد: طبق قول و قراری که با وزارت بهداشت داشتیم قرار بود در تعرفه های بیهوشی سال گذشته و امسال اصلاحیه هایی انجام شود.همچنین در توافق نهایی که داشتیم قرار بود به صورت پلکانی این تغییرات را انجام دهند که متاسفانه وزارت بهداشت و کمیسیون شورای عالی بیمه به تعهداتشان عمل نکردند و آنها هم تعرفه را مسکوت گذاشتند و از کنارش گذشتند.
وی گفت: شایعات زیاد است و من بعید می دانم که دولت بخواهد ناآرامی در جامعه ایجاد کند و خدای ناکرده منجر به عکس العمل جدی همکاران بیهوشی به صورت کم کاری و یا تعطیل کردن اتاق های عمل شود. و فکر نمی کنم دولت این کار را در این برهه انجام دهد چرا که به نفع هیچ کس نیست.
عضو هیئت مدیره سازمان نظام پزشکی گفت: در کشور ما معمولاً به مرگ می گیرند که به تب راضی شویم ومن هم فکر می کنم برای اینکه تعرفه ها را فزایش ندهند این شایعه ها را ایجاد می کنند. به هر حال زمانی که نرخ همه چیز از جمله: ارز، هزینه ها ی بیمه، ماشین و... افزایش پیدا می کند این افزایش باید شامل تعرفه های پزشکی هم شود ولی افزایش اغلب این موارد برای مردم ملموس نیست.
وی ادامه داد: چطور تعرفه این موارد هر سال افزایش پیدا می کند و طبیعتاً جامعه پزشکی هم در گیر این افزایش ها می شود ولی تعرفه های پزشکان افزایش نمی یابد و این واقعاً عادلانه نیست. قیامت خاطر نشان کرد: بر اساس مسئولیت، چالش ها و استرس های متخصصین بیهوشی، در حال حاضر درآمد آنان در مقایسه با رشته های دیگر ناعادلانه است و جوابگوی نیاز هایشان نیست.
قیامت تصریح کرد: بر شدت این حرفه پر استرس که هر روز هم سن بیماران افزایش پیدا می کند، بیماری های همراه بیمارانی که تحت عمل جراحی قرار می گیرند بیشتر می شود و ضربان قلب متخصص بیهوشی با هر تغییر ضربان قلب و ریه ها و... بیمار، افزوده می‌شود.
وی گفت: تخصص بیهوشی در دنیا جزء پر استرس ترین شغل ها محسوب می شود و به همین خاطر بیمه مسوولیت این رشته از دیگر رشته ها گران تر است. و در مقابل ریسک بالایی که دارد واقعاً درآمدی نیست که کفاف نیاز های زندگی روزمره و تامین مسکن فرد را بدهد .به همین خیلی از متخصصین بیهوشی ما اجاره نشین هستند. در صورتی که اگر حقوق آنها مکفی بود حداقل می توانستند صاحب مسکن شوند و این در مورد متخصصین بیهوشی در مراکز دولتی مشهود تر است.
رئیس سابق انجمن بیهوشی اظهار کرد: درآمد متخصصین بیهوشی را نمی توان پیش بینی کرد و در مراکز مختلف بسته به تعداد تخت، بیمار و ساعاتی که پزشک کار می کند، متفاوت است. ولی کارانه هایی که پرداخت می شود اغلب بین 10 تا 20 میلیون است که با این ریسک بالای حرفه واقعاً رقم قابل قبولی نیست.ضمن اینکه دولت کارانه ها را نزدیک 10 ماه است که به دلیل عدم پرداخت بیمه ها، پرداخت نکرده و توان پرداخت ندارد .و این پرداخت هم بر اساس توانمندی است و گاهی هم با تاخیرات یک ساله در پرداخت کارانه ها مواجه می شویم. وی گفت: برخی از بیمارستان ها حتی از سال 94 کارانه ها را پرداخت نکرده اند و با توجه به افزایش هزینه ها، بخشی از مبلغ پرداختی آب شده است و این هم ظلم مضاعفی است که به همکاران بیهوشی می‌شود.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه