سلامت در رسانه‌ها / جامعه پزشکی

دبیر علمی پنجمین کنگره بین‌المللی قلب و عروق ایران:
ایران ۵سال آینده با کمبود جراح قلب مواجه می‌شود


تاریخ انتشار : 26 بهمن 1395 ساعت 17:44
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
دبیر علمی پنجمین کنگره بین‌المللی قلب و عروق ایران با اشاره به کاهش گرایش به رشته جراحی قلب در ایران، گفت: طی ۵ تا ۱۰ سال آینده با مشکل کمبود جراح قلب در کشور مواجه خواهیم شد.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از روابط عمومی انجمن قلب و عروق ایران، محراب مرزبان در نشست خبری پنجمین کنگره بین‌المللی قلب و عروق ایران، اظهار کرد: امروزه از بیماری‌های قلبی به عنوان اپیدمی قرن نام برده می‌شود و علت اصلی مرگ‌ومیر در دنیا به شمار می‌رود؛ در ایران نیز شمار مبتلایان به این بیماری‌ها و همچنین مرگ‌ومیر ناشی از آن بسیار قابل توجه است.
وی افزود: همچنین با توجه به جمعیت رو به رشد سالمندان در کشور و افزایش شمار مبتلایان به بیماری‌های قلبی در بین جوانان، لازم است به تربیت نیروی متخصص در رشته جراحی قلب توجه بیشتری شود. مرزبان ادامه داد: اکنون ۲۴۰ متخصص جراحی قلب در کشور داریم که این تعداد با توجه به جمعیت کنونی کشور جوابگوی نیاز بیماران هستند؛ اما اگر سالانه ۸ تا ۱۰ جراح قلب بازنشسته شوند، با این حجم افزایش بیماری‌ها در آینده‌ای نه‌چندان دور با مشکل کمبود متخصص جراحی قلب مواجه خواهیم بود.
وی با اشاره به اینکه امسال تنها ۲ نفر وارد رشته تخصصی جراحی قلب شده‌اند، گفت: با توجه به اینکه تحصیل در رشته جراحی قلب بسیار سخت و زمان‌بر است، باید برنامه‌های مدونی در وزارت بهداشت برای جذب جراحان داخلی به تحصیل در این رشته تدوین شود.
مرزبان ادامه داد: همچنین لازم است امکانات و تجهیزات مراکز درمانی به روز شوند، سیستم آموزشی اصلاح شود و برنامه‌های انگیزشی برای جذب بیشتر در این رشته اتخاذ شود؛ که در غیر این صورت در آینده با مشکلات زیادی در خصوص جراح متخصص قلب مواجه خواهیم بود.
وی گفت: انجمن جراحان قلب ایران پیش‌بینی کرده است که اگر به همین منوال سالانه تنها ۲ نفر وارد این رشته شوند، طی ۵ تا ۱۰ سال آینده با مشکل کمبود جراح قلب در کشور مواجه خواهیم شد و این مساله را به وزارت بهداشت اعلام کرده است که در این زمینه اندیشیده شود.
دبیر علمی پنجمین کنگره بین‌المللی قلب و عروق ایران همچنین به لزوم کار گروهی در حوزه پزشکی تاکید کرد و افزود: در کشورهای پیشرفته درمان بیماران به صورت گروهی انجام می‌شود و این روش نشان داده است که نتیجه بهتری در درمان بیماران حاصل می‌شود.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه