تیتر ۱ / سلامت در رسانه‌ها / دارو و فناوری

عضو هیات رئیسه انجمن داروسازان:
زنگ خطر ورشکستگی داروخانه‌ها به صدا در آمده است


تاریخ انتشار : 08 بهمن 1395 ساعت 17:32
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
عضو هیات رئیسه انجمن داروسازان ایران گفت: هدف ما، ارائه خدمات دارویی به بیماران است ولی بنیه مالی داروسازان، به دلیل بدعهدی بیمه‌ها، ضعیف شده است.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از مهر، محمدباقر ضیاء با اشاره به تاخیر غیرقانونی بیمه‌ها در پرداخت مطالبات داروخانه‌ها، اظهار داشت: بیمه‌ها اموال داروسازان را مصادره کرده‌اند و هر ۶ماه، اندکی از آن را آزاد می‌کنند و این درحالی است که هیچ مرجعی نسبت به این تخلف، به صورت موثر اقدامی نکرده است.
وی افزود: تلاش‌های سازمان تامین اجتماعی برای حل این مشکلاتی که کرامت بیماران و داروسازان را خدشه‌دار کرده، قابل توجه است ولی موضوع این است که این تلاش‌ها باید فراگیر، پایدار و ریشه‌ای باشد.
به گفته ضیاء، توقع داروسازان این است که دولت، مجلس یا هر سازمان دیگری که زورش به بیمه‌ها می رسد، یکبار برای همیشه به این موضوع ورود پیدا کند و این بلای خانمان‌سوز و این نسل کشی را به‌صورت ریشه‌ای و نه شعاری و نمایشی، برطرف سازد.
عضو هیات مدیره انجمن داروسازان ایران ادامه داد: واقعیت این است که به‌رغم همه تلاش‌ها و تعاملات سازمان تامین اجتماعی، سازمان بیمه سلامت حتی جواب نامه‌ها و مکاتبات انجمن را نداده و این موضوع دردآور و رنج‌آور است که یک سازمان که قبول مسئولیت کرده، چرا نسبت به رسالت خود پاسخگو نیست.
وی ادامه داد: سود و درآمد ناشی از فروش دارو به میزانی نیست که بتواند تسهیلات بانکی را پوشش دهد. این درحالی است که تاخیر بیمه‌ها، سبب شده داروخانه‌ها در دام تسهیلات بانکی گرفتار شوند. ضیاء با اشاره به احتمال ورشکستگی داوخانه‌ها، اضافه کرد: ما سرمایه شخصی خودمان را وارد گردش مالی دارو کرده‌ایم، حال دنبال سود این سرمایه‌گذاری نیستیم. در جستجوی اصل سرمایه در گردش داروخانه هستیم تا بتوانیم داروخانه‌ها را سرپا نگه داریم.
وی با اشاره به اینکه ما شاهد نسل کشی داروخانه‌های بخش خصوصی هستیم، افزود: وضعیت اینگونه شده که داروخانه‌ها به جای اینکه به مردم خدمات دهند، درحال یارانه دادن به سازمان‌های بیمه‌گر هستند. به گفته ضیاء، این موضوع نه محمل شرعی دارد و نه محمل قانونی. این یک ظلم ملی در حق بیماران این کشور و داروسازانی است که می‌خواهند به مردم خدمات ارائه کنند.
وی افزود: داروخانه‌ها به‌دلیل مشکلات مالی ناشی از تاخیر بیمه‌ها دیگر قادر به تحرک دادن به زنجیره تامین دارو نیستند و ممکن است این ناتوانی علاوه بر اینکه حیثیت کاری آنها را خدشه‌دار کند، مردم را نیز در دریافت خدمات دارویی دچار مشکل کند.
ضیاء در پایان تاکید کرد: نکته اساسی که در این میان وجود دارد این است که اعتراض داروسازان به هیچ وجه سیاسی نیست. ما دنبال مطالبات سیاسی و بازی‌های جناحی نیستیم. هدف ما، ارائه خدمات دارویی برای رفاه بیماران است ولی ضعف برنامه‌ریزی بیمه‌ها و عدم تامین منابع پایدار برای شعارهای بیمه‌ها، بنیه مالی داروسازان را درهم شکسته است و این یک زنگ خطر جدی است که باید به گوش سیاست‌گذاران کلان کشور و دلسوزان مردم برسد.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه