جامعه پزشکی

مدیرعامل سازمان انتقال خون عنوان کرد:
اهدای خون در روزهای "بحران" و درخواست از شهردار تهران


تاریخ انتشار : 04 بهمن 1395 ساعت 13:33
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
مدیرعامل سازمان انتقال خون کشور درباره اهدای خون در شرایط بحران و چگونگی هدایت جمعیت‌های مردمی و استفاده از این ظرفیت توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایسنا، علی‌اکبر پورفتح‌الله مدیرعامل سازمان انتقال خون کشور، درباره اهدای خون در زمان بحران و چگونگی هدایت جمعیت‌های مردمی و استفاده از این ظرفیت گفت: یکی از مسائلی که بعد از همه بحران‌ها و حوادث اتفاق می‌افتد ایجاد حس همبستگی و مشارکت در مردم است. بنابراین اینکه بعد از حوادث مردم برای اهدای خون مراجعه می‌کنند امری کاملا طبیعی است.
وی افزود: به عنوان مثال بعد از حادثه 11سپتامبر در آمریکا ظرف 24ساعت نزدیک به 480هزار واحد خون در این کشور اهداء شد، بنابراین این فرصت بسیار بزرگ و خوب در کشور ما هم وجود دارد و هدایت و فرهنگ سازی آن بسیار مهم است.
پورفتح‌الله با بیان اینکه درحال حاضر ما خون جانشین را در کشور حذف کرده‌ایم و اهدای خون کاملا به صورت داوطلبانه انجام می‌شود، ادامه داد: باید توجه کرد که اهدای خون در کشور ما مدیون دوران جنگ است چرا که در آن زمان به دلیل همین حس همبستگی مردم نسبت به سال‌های گذشته هفت برابر افزایش اهدای خون را شاهد بودیم حتی اکنون بخش عمده‌ای از جمعیت اهداء کنندگان ما که به آنها افتخار می‌کنیم کسانی هستند که در دوران جنگ اهدا کننده خون شدند.
مدیرعامل سازمان انتقال خون تاکید کرد: بنابراین بحران‌ها از این جهت فرصت بسیار خوبی هستند تا مردم حس همبستگی خود را در محل‌هایی به ظهور برسانند و یکی از بهترین محل‌ها سازمان انتقال خون است البته این موضوع به این مفهوم نیست که ما با کمبود خون مواجه‌ایم و برنامه ریزی نکردیم بلکه خوشبختانه انتقال خون برنامه‌ ریزی‌های لازم را انجام داده و اجازه نمی‌دهد که ذخیره خون کشور از هفت برابر مصرف خون روزانه کمتر شود.
پورفتح‌الله با بیان اینکه بنابراین همیشه در سازمان انتقال خون هفت برابر مصرف روزانه بر اساس گروه‌های خونی کار ذخیره خون را انجام می‌دهیم گفت: بر این اساس اجازه نمی‌دهیم که ذخیره خون کشور از این میزان کمتر شود. بنابراین در بحران‌هایی مانند ریزش ساختمان پلاسکو ما قطعا پاسخگوی نیازهای بیمارستان‌ها به خون هستیم و نیازی به اهدای خون در همان لحظه نداریم. اما در عین حال باید به این حس همبستگی مردم هم باید پاسخ دهیم.
پورفتح‌الله ادامه داد: فکر می‌کنم اگر نهادهای اجتماعی مانند شهرداری باید به بسترسازی این موضوع کمک کنند این بستر باعث می‌شود که مردم هم دیگر در روز حادثه در انتقال خون تجمع نکنند. به عنوان مثال در حادثه زلزله ورزقان آنقدر هجوم مردم شدید بود که مراکز انتقال خون امکان انجام اهدای خون را نداشتند.
وی با بیان اینکه بنابراین باید به این حس همبستگی طبیعی مردم پاسخ درستی داد و آن را هدایت کرد گفت: فکر می‌کنم در کشور ما باید این بستر فراهم شود و مراکز مناسبی برای اهدای خون و فرآوری خون ایجاد شود. باید توجه کرد که ما در کلانشهری مانند تهران تنها یک مرکز فراوری خون داریم که حداکثر ظرفیت فراوری روزانه آن 1200 واحد خون است. باید توجه کرد که فقط بحث اهدای خون مطرح نیست بلکه بعد از اهدای خون باید اقدامات آماده سازی، فراوری و آزمایش‌های لازم در فرصت مناسبی انجام شود و بنابراین باید چنین بسترسازی‌هایی در کشور انجام شود.
پورفتح‌الله با بیان اینکه بحران‌ها فرصت خوبی برای جذب اهدا کننده و ایجاد ساختار اهداء کنندگان هستند گفت: در تهران شهرداری‌ها باید کمک زیادی انجام دهند تا این بستر اجتماعی برای انتقال خون ایجاد شود البته خوشبختانه در حال حاضر شهرداری تهران با همکاری خیرین پنج مرکز اهدای خون را در تهران ایجاد می‌کند اما متاسفانه برای مرکز دوم فرآوری ما مشکلات متعددی را ایجاد کرده و علی رغم صورت جلسات مختلفی که داشتیم اما درگیر بوروکراسی اداری شهرداری شده‌ایم.
مدیرعامل سازمان انتقال خون با بیان اینکه امیدواریم شهردار تهران از این محل بازدید کند، گفت: این مرکز ما در محل سازمان انتقال خون و سه طبقه زیر زمین و دو طبقه روی همکف است و ارتفاع پایینی دارد و در دید ساختمان‌ها قرار نمی‌گیرد، بنابراین از شهردار تهران می‌خواهیم وقتی را برای بازدید از این مرکز اختصاص دهند تا مشکلات آن حل شود.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه