جامعه پزشکی

نطفه‌ ۲۶ کودک هلندی هنگام لقاح مصنوعی «اشتباهی» بسته شد

تاریخ انتشار : 20 دی 1395 ساعت 22:00
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
آلودگی وسایل تلقیح اسپرم‌ها در محیط کشت حاوی تخمک، سبب شده که ۲۶ زن با تلقیح نطفه‌ مردانی «بیگانه» باردار شوند. قرار است از طریق آزمایش DNA هویت پدران واقعی جنین‌ها مشخص شود.

سپید: اریک ترینت‌هامر، مدیر بیمارستان دانشگاه اوترشت در هلند روز ۲۴ دسامبر اعلام کرد که احتمالا ۲۶ زن که در چند ماه گذشته با روش لقاح مصنوعی یا IVF باردار شده‌اند، علاوه بر اسپرم همسران خود نطفه‌ مردانی بیگانه را نیز در رحم حمل می‌کنند. او دلیل این «اشتباه تاسف‌برانگیز» را آلوده بودن وسایل تلقیح به اسپرم مشتری‌هایی غیر از پدران واقعی جنین‌ها اعلام کرد. ترینت‌هامر در این رابطه گفت: «دانشجوی کم‌تجربه‌ای که عهده‌دار این کار بود پیش از انجام عمل لقاح، قطره‌چکان (پیپت) آزمایش را به‌طور کامل ضدعفونی (استریل) نکرده بود.»
به گفته‌ی اریک ترینت‌هامر، احتمالا قطره‌چکان استریل‌نشده که به اسپرم «مشتری‌های» دیگر آلوده بوده، هنگام تلقیح اسپرم همسران این زنان مورد استفاده قرار گرفته است، در نتیجه: «هویت پدران واقعی جنین‌ها یا اطفالی که به دنیا آمده‌اند، کاملا روشن نیست.» ترینت‌هامر می‌گوید، احتمال این که بچه‌ها از نطفه‌ پدران دیگری به‌وجود آمده باشند کم است، ولی منتفی نیست. قرار است این موضوع از طریق آزمایش DNA جنین‌ها و مقایسه‌ آنها با DNA پدران، به زودی مشخص شود.
تا کنون ۹ کودک از ۲۶ زنی که اشتباها باردار شده‌اند، به دنیا آمده‌اند. ۴ زن هنوز دوران بارداری را می‌گذرانند. در مورد ۱۳ زن، تخمک هنوز بارور نشده است. مسئولان کلینیک به همه‌ این مادران اطلاع داده و در حال گفت‌وگو با آنها هستند.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه