سلامت در رسانه‌ها

امضای تفاهم‌نامه همکاری بین وزارت بهداشت و وزارت ورزش

تاریخ انتشار : 19 دی 1395 ساعت 14:22
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
وزیر بهداشت و وزیر ورزش و جوانان امروز تفاهم نامه‌ای با محوریت همکاری برای افزایش تحرک بدنی و کاهش بار بیماری‌های غیرواگیر امضا کردند.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ سیدحسن هاشمی در مراسم امضای تفاهم‌نامه گفت: پ‍یر شدن جمعیت کشورها یکی از عواملی است که به پیشرفت های علمی و خدمات پزشکی در دنیا و توانمند شدن مردم ارتباط دارد.
وی افزود: در کشور ما طول عمر برای خانم‌ها به هشتاد و نیم سال و برای آقایان 79سال شده است. وزیر بهداشت گفت: این طولانی شدن عمر خیلی مهم نیست مشکل 1سال از این عمر است که با معلولیت همراه می شود بنابراین برای رهایی از این مشکل باید تحرک بدنی کافی داشته باشیم.
وی با بیان اینکه نیمی از مردم جامعه ما اضافه وزن دارند و اتفاقاً در بانوان این اضافه وزن بیشتر دیده می شود افزود: وزارت ورزش، رسانه و ائمه جمعه و کسانی که تریبون در اختیار دارند باید در راستای تحرک بخشی به مردم فرهنگ سازی کنند زیرا این عدم تحرک هزینه های سرسام آوری به دنبال دارد. وزیر بهداشت گفت: سالمندی از مشکلات خانواده ها در آینده خواهد بود ضمن اینکه برای کشور ؛ بیمه ها و سیستم درمان نیز مشکلات جدی ایجاد خواهد کرد.
وی افزود:700هزار بیمار مبتلا به آلزایمز در کشور داریم که هر سال نیز به تعداد آنها افزوده می شود و خانواده ها را درگیر می کند بنابراین شرط عقل پیشگیری است و ورزش راه حل آن است.
وی از دیابت نیز به عنوان بیماری دیگری که به علت کم تحرکی و چاقی به وجود می آید و هزینه های سنگینی را در پی دارند اشاره داشت و گفت: بنای ما پیشگیری از بیماری های غیرواگیر است. در دولت تدبیر و امید نیز با این هدف 90 درصد شبکه بهداشت را در سراسر کشور تجهیز و زیرساخت های آن را فراهم کرده ایم.
هاشمی از تغذیه نامناسب به عنوان یکی از دیگر عوامل بیماری های غیر واگیر نام برد و گفت: فرهنگ سازی گسترده برای تغذیه مناسب، همکاری دستگاه های نظارتی و وزارت صنعت ، کشاورزی و بهداشت را طلب می کند تا با هم افزایی و همکاری بیشتر مردم را توانمند کنیم. وی افزود: سیگار و اعتیاد به الکل از دیگر موارد ابتلا به بیماری های غیرواگیر است که با حرکت در جهت اجرای سند پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر؛ باید بتوانیم تا 10 سال آینده 25 درصد مرگ و میر ناشی از بیماری های غیر واگیر را کاهش دهیم که مطمئناً در نشاط اجتماعی و پیشرفت کشور تاثیر بسزایی دارد.
وزیر بهداشت با تاکید بر توسعه امید و نشاط و نقش آفرینی جوانان کشور بویژه در برهه های حساس گفت: جوانان کشور فکر می کنند فرصت های زیادی دارند که می توانند به مردم ،کشور و بشریت خدمت کنند اما پیشکسوتان کمتر علاقه مندند مسئولیت را به آنها واگذار کنند. وی افزود: من با جوان ها موافق هستم زیرا نقش آنها بویژه در انقلاب اسلامی و سالهای دفاع مقدس بی نظیر بوده است آنها بودند که صف شکنی کردند؛ از جمله اینکه می توان به شهدای دفاع مقدس اشاره کرد که بیش از 80 درصد آنها زیر 25سال بودند.
هاشمی گفت: چرا بزرگ‌تر‌ها به جوانان میدان نمی‌دهند مثلاً خودمان میزها را چسبیده ایم و به جوان ها فرصت نمی دهیم ای کاش وزارت ورزش و جوانان وزارت جوانان و ورزش شود زیرا این وزارت نقش موثری در توانمند شدن مردم و جوانان دارد.
مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان نیز در این مراسم با اشاره به اینکه تفاهم نامه همکاری بین وزارت ورزش و وزارت بهداشت در دو محور اصلی تحرک بیشتر و تغذیه سالم تر تهیه شده است گفت: گسترش ورزش همگانی و سلامت و کاهش هزینه های درمانی از جمله مواردی است که در راستای اقتصاد مقاومتی اجرا می شود و باید در تمام دستگاه هایی که به نوعی در ورزش همگانی مسئولیت دارند با جدیت پیگیری شود.
وی افزود: باید این دستگاه ها تلاش کنند تا با هم افزایی بیشتر زمینه تحرک بدنی بیشتری را فراهم کنند که هم از لحاظ فکری و فرهنگی مردم تقویت شوند و هزینه های درمانی هم کاهش یابد. وزیر ورزش و جوانان گفت: ورزش و تحرک بدنی بیشتر، سلامت بیشتر؛ بیماری کمتر و صرف هزینه های ملی کمتر را می توان شعار تفاهم نامه همکاری بین وزارت ورزش و وزارت بهداشت خواند.
سلطانی فر افزود: سیاست توسعه ورزش همگانی از جمله های برنامه های مهمی است که هم رهبری و هم ریاست جمهور به آن تاکید داشته اند و در سیاست های دولت تدبیر و امید و وزارت ورزش تبیین شده است. سلطانی فر به اقتصاد ورزش به عنوان یکی از اقتصادهای بزرگ دنیا اشاره کرد و گفت: در ایران اقتصاد ورزش کوچک است و بخش خصوصی باید برای توسعه اماکن ورزشی وارد شود تا در کنار استقبال خوب خیرین ظرفیت های جدیدی در این جهت فراهم شود.
وی افزود: وزارت ورزش سعی دارد تا با افزایش امید به زندگی شور و شعف بیشتری بین جوانان و نوجوانان ایجاد شود و تلاش می کند تا با همکاری بیشتر دستگاه های اجرایی مشکلات دیگر جوانان از جمله اشتغال، تحصیل، ازدواج و اوقات فراغت سالم آنها را فراهم کند. وی گفت: امضای این سند همکاری فصل جدیدی برای تعامل گسترده دو وزارت خانه برای طراوت و سلامت بیشتر جامعه و جوانان است.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه