سلامت در رسانه‌ها

ایران جزو 20 کشور پرمصرف دارو در جهان است

تاریخ انتشار : 19 دی 1395 ساعت 13:41
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
کارشناس معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: ایران به لحاظ میزان مصرف دارو جزو 20 کشور نخست دنیاست و بالاترین مصرف سرانه دارو در جهان را دارد.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از سازمان غذا و دارو، پریا عطایی گفت: در ایران، مصرف سرانه داروهای تزریقی در سال، چهار برابر میانگین جهانی است، این در حالی است که تزریقات به تنهایی و جدا از عوارض دارو، خود، فرآیندی خطرآفرین است. آبسه، عفونت و ابتلا به بیماری های ویروسی ومیکروبی از عوارض تزریق است .
وی افزود: برخی افراد تصور می کنند داروی تزریقی بهتر از نوع خوراکی است، چون سریع تر اثر می کند و باعث می شود روند درمان زودتر طی شود؛ اما واقعیت چنین نیست و هر بیماری برای درمان، نیاز به داروهای خاصی دارد که نوع تزریقی یا خوراکی دارو را پزشک تشخیص می دهد.
عطایی خاطرنشان کرد: متاسفانه بسیاری از افراد بر این باورند که داروی خوراکی بی تاثیر است و فقط با تزریق آمپول، بیماری آنان بهبود می یابد. حتی بیمارانی هم وجود دارند که با مراجعه به پزشک از او می خواهند که برای آنها داروی تزریقی تجویز کند و استدلال آنان هم این است که داروی خوراکی بر بدن آنها تاثیری ندارد در حالیکه چنین تصوراتی اشتباه است.
کارشناس معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تهران یادآور شد: طبق نتایج مطالعات اخیر حدود یک سوم عوارض دارویی در کشور، ناشی از مصرف داروهای تزریقی است و مصرف بی رویه دارو، یکی از مهمترین مشکلات بهداشتی و درمانی در کشور به شمار می‌رود که موجب افزایش هزینه های مختلف مالی و جانی شده است.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه