سلامت در رسانه‌ها

نایب رئیس انجمن علمی آسیب‌شناسی ایران عنوان کرد:
آزمایشگاه‌های کشور در آستانه ورشکستگی


تاریخ انتشار : 16 دی 1395 ساعت 11:59
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
نایب رئیس انجمن علمی آسیب‌شناسی ایران در ارتباط با مشکلات مالی پاتولوژیست‌ها گفت:‌درحال حاضر آزمایشگاه‌ها از نطر مالی در مضیقه هستند چراکه مجبور به رعایت تعرفه دولتی بوده و این تعرفه با واقعیت تطابق نداشته و جوابگوی هزینه‌های آزمایشگاه‌ها نیست.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از فارس، فرید کرمی در حاشیه هجدهمین همایش سالیانه انجمن آسیب‌شناسی ایران و طب آزمایشگاه اظهار داشت: ‌این همایش سالانه با همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی و مراکز تحقیقاتی برگزار می‌شود و به همه ابعاد ریشه پاتولوژی در آن پرداخته شده تا بتوان به روزترین و آخرین دستاوردهای علمی در این زمینه را به شرکت‌کنندگان ارائه دهیم.
وی افزود: سه استاد برجسته پاتولوژیست در سطح بین‌المللی امسال در این کنگره حضور داشته و به طور ویژه روی مباحث پاتولوژی گوارش و پوست تمرکز شده‌ است چرا که این دو رشته بیشتر مرتبط با پاتولوژی بوده است. کرمی ادامه داد: به طور کلی بیماری‌های پوست از دید پاتولوژی به دو بحث التهابات پوستی و سرطان تقسیم‌بندی می‌شود و ما سعی می‌کنیم از طریق برگزاری چنین کنگره‌هایی دانش و آگاهی پاتولوژیست‌ها را ارتقاء دهیم.
کرمی بیشترین نمونه‌هایی را که پاتولوژیست‌ها بررسی می‌کنند نمونه یا بیوبسی معده و روده عنوان کرد و گفت: بیماری‌های گوارشی بدون بررسی پاتولوژی تشخیصش به درستی انجام نمی‌گیرد و پزشک گوارش نیاز به بررسی پاتولوژیست بر نمونه دارد به طوریکه نمونه از طریق آندوسکوپی کلونوسکپی برداشته شده و پاتولوژیست اقدامات لازم را جهت بررسی و تشخیص انجام می‌دهد.
وی اضافه کرد: این کنفرانس در راستای ارتقا آموزش پاتولوژیست‌ها بوده که بتوانند کمک بیشتری در تشخیص بیماری به پزشک بدهند همچنین تشخیص دقیق بستگی به عوامل مختلفی همچون ارجاع نمونه به آزمایشگاه مناسب و بررسی دقیق پاتولوژیست دارد.
نایب رئیس انجمن علمی آسیب‌شناسی ایران اضافه کرد: برخی از آزمایشگاه‌ها پاتولوژیست ندارند و تنها آزمایشگاه تشخیص طبی بوده لذا زمانی که نمونه به آزمایشگاه تشخیص طبی ارسال می‌شود آنها به آزمایشگاه دارای پاتولوژیست نمونه را ارجاع می‌دهند و این مسئله ضعف در تشخیص ایجاد می‌کند چرا که نیازمند اخذ شرح حال بیمار جهت تشخیص دقیق نمونه هستیم.
کرمی با بیان اینکه نباید در زمینه تجهیزات جهت تشخیص بیماری نگرانی داشت،‌ گفت: در این زمینه مشکلی وجود ندارد البته برخی از تجهیزات تنها در تعدادی آزمایشگاه خاص وجود دارد و بقیه می‌توانند از تجهیزات آنها در صورت لزوم استفاده کنند.
نایب رئیس انجمن علمی آسیب‌شناسی ایران در ارتباط با مشکلات مالی پاتولوژیست‌ها گفت:‌درحال حاضر آزمایشگاه‌ها از نطر مالی در مضیقه هستند چراکه مجبور به رعایت تعرفه دولتی بوده و این تعرفه با واقعیت تطابق نداشته و جوابگوی هزینه‌های آزمایشگاه‌ها نیست. وی تاکید کرد:‌ دیرکرد بیمه‌ها از دیگر دغدغه‌ها آزمایشگاه‌ها بوده و سبب شده همین تعرفه که اندک است و با واقعیت تطابق ندارد دیر به دست آزمایشگاه‌های خصوصی و دولتی برسد.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه