تیتر ۱ / سلامت در رسانه‌ها / نظام سلامت

نامه رئیس سازمان نظام پزشکی به رئیس مجلس درباره بازگشت اختیار تعرفه‌گذاری به نظام پزشکی

تاریخ انتشار : 14 دی 1395 ساعت 17:00
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
رئیس کل سازمان نظام پزشکی در نامه‌ای خطاب به رئیس مجلس خواستار مطرح کردن موضوع بازگشت اختیار تعیین تعرفه به سازمان نظام پزشکی در صحن علنی مجلس شد.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از سازمان نظام پزشکی، در نامه علیرضا زالی آمده است: براساس بند «ک» ماده سه قانون تشکیل سازمان نظام پزشکی مصوب 25فروردین سال 1383 مجلس، اختیار تعرفه‌گذاری امور درمان در بخش خصوصی به دولت واگذار شد و در خلال بررسی لایحه احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور در مجلس در سال گذشته در ماده 10تکلیف تعیین تعرفه‌های پزشکی در بخش خصوصی و دولتی به شورای عالی بیمه واگذار گردید.
زالی در این نامه نوشته است: اختیار تعیین تعرفه بخش خصوصی درحالی از سازمان نظام پزشکی گرفته شد که همچنان بخش عظیمی از مشارکت‌های برای نظارت در اجرای آن، تسهیل در اجرا و افزایش نظارت‌های دقیق، همین سازمان محول شده است، نظارتی که نظام پزشکی اختیاری در روند تعرفه‌گذاری‌ها و اعمال تغییر به منظور اجرای بهتر آن را ندارد.
وی در ادامه آورده است: این امر موجی از دلسردی و سرخوردگی را درجامعه خدوم پزشکی ایجاد کرده است، تجربه‌های سال‌های گذشته نشان می‌دهد در زمانی که تعرفه‌های خصوصی توسط سازمان نظام پزشکی اعلام می‌شد، میزان رضایت بیماران و پایبندی پزشکان به تعرفه‌ها بسیار بیشتر بود و از سویی رشد تعرفه‌ها نیز روال طبیعی و منطقی را طی می‌کرد.
زالی اضافه کرده است: از سوی دیگر در سیاست‌های ابلاغی بخش سلامت توسط رهبر معظم انقلاب به وضوح صحبت از تعیین تعرفه واقعی شده است و به نظر می‌رسد این مهم فقط با مشارکت همه ذی‌نفعان امکان‌پذیر می‌شود. رئیس کل سازمان نظام پزشکی نوشته است: اکنون که تصویب قانون برنامه ششم توسعه در دستور صحن علنی مجلس قرار دارد و بحث واگذاری امور به بخش خصوصی و مشارکت مردمی به صورت جدی دنبال می‌شود، امید است با اهتمام جنابعالی بحث نحوه تعیین تعرفه‌های پزشکی که از سوی کمیسیون بهداشت مجلس نیز مورد پیگیری جدی قرار گرفته است، در دستورکار صحن علنی قرار گیرد.
وی ادامه داده است: سازمان نظام پزشکی به نمایندگی از جامعه پزشکی از جنابعالی و سایر نمایندگان مجلس تقاضا دارد از نقض حق جامعه پزشکی در تعیین کارشناسانه تعرفه‌ها جلوگیری شود و اختیار تعیین تعرفه‌ها دوباره به سازمان نظام پزشکی عودت شود. زالی اضافه کرده است: بدون شک این اقدام مهم تاثیر شگرفی بر ارتقای سلامت جامعه و همدلی جامعه پزشکی با دولت و نمایندگان مجلس خواهد داشت.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه