تیتر ۱ / سلامت در رسانه‌ها / نظام سلامت

رئیس انجمن نفرولوژی ایران هشدار داد:
تبعات واگذاری بخش‌های دیالیز دولتی به بخش خصوصی


تاریخ انتشار : 12 دی 1395 ساعت 13:32
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
رئیس انجمن نفرولوژی ایران از روند واگذاری بخش‌های دیالیز دولتی در کشور به شرکت‌های خصوصی انتقاد کرد و گفت: این موضوع قطعا بازی خطرناکی با جان بیماران است.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از مهر، محمدرضا گنجی با اشاره به اینکه طرح «واگذاری بخش‌های دیالیز دولتی کشور به شرکت‌های خصوصی» از سال۹۳ مطرح شده است، گفت: براساس این طرح کشور به ۱۰منطقه و هر منطقه با ۵۰۰تخت تقسیم شده است.
وی افزود: براساس این طرح به هر شرکت خصوصی از مجموع ۵شرکت حاضر در فراخوان مشارکت اقتصادی وزارت بهداشت، یک تا سه منطقه واگذار خواهد شد. گنجی با تاکید بر این موضوع که نفس کار واگذاری خدمات دیالیز به بخش خصوصی بنا به سیاست کاهش تصدی‌گری دولت درست است، تصریح کرد: برخلاف ادعای وزارت بهداشت مبنی‌بر «کاهش هزینه‌ها و افزایش کیفیت» در این طرح، ما معتقدیم با این شیوه حتی اگر هزینه‌ها کاهش یابد، بهای آن را بیماران با کاهش کیفیت خواهند پرداخت.
رئیس انجمن نفرولوژی ایران نسبت به عواقب اجرای عجولانه این طرح هشدار داد و گفت: بهتر است در روند اجرای این طرح بازنگری شود. گنجی با طرح این مطلب که مبادا جان ۲۸هزار بیمار نیازمند دیالیز در کشور با اجرای این طرح تهدید شود، افزود: به اعتقاد ما طرح واگذاری بخش‌های دیالیز کشور به شرکت‌های خصوصی، با اشکالات زیادی همراه است.
وی در ادامه به تشریح این اشکالات پرداخت و گفت: واگذاری چند استان تنها به یک شرکت، باعث ایجاد انحصار در مدیریت بخش‌های دیالیز و از بین رفتن رقابت در ارائه خدمات در کشور می‌شود و درصورت درمان نامناسب بیماران دیالیزی توسط شرکت مورد نظر، روسای دانشگاه و مسئولان بخش‌های دیالیز عملا قادر به لغو قرارداد نخواهند بود. درحالی که باید دست دانشگاه‌ها در انتخاب گزینه‌های مطلوب باز باشد.
به گفته گنجی، منطقه‌ای کردن درمان دیالیز در کشور در هیچ کجای جهان سابقه ندارد و نتیجه چنین الگوی نسنجیده‌ای، بروز فاجعه‌ای در حوزه درمان خواهد بود. وی ادامه داد: واگذاری ۱۰۰۰تخت دیالیز به هر یک از شرکت‌های پذیرفته شده در این طرح که یا اصولا سابقه‌ای در بخش دیالیز ندارند یا در مواردی به زحمت یک بخش دیالیز با ۲۰تخت راه‌اندازی کرده‌اند، تنها باعث ایجاد مشکلات جدی ناشی از بی‌تجربگی در مدیریت بخش‌های دیالیز و افزایش آمار مرگ و میر بیماران دیالیزی خواهد شد.
رئیس انجمن نفرولوژی ایران با بیان اینکه شرکت‌های انتخاب شده در این طرح توسط کارشناسان اصلی دیالیز کشور یعنی «متخصصان نفرولوژی» که همیشه بازوی اصلی درمان بیماران بوده‌اند و همچنین «شورای دیالیز وزارت بهداشت» تایید نشده‌اند، افزود: وزارت بهداشت در این زمینه با وجود آمادگی کامل انجمن نفرولوژی ایران در ارائه پیشنهادهای موثر، علمی و مبتنی‌بر تجربه روز دنیا، از بکارگیری نظرات پزشکان نفرولوژیست خودداری کرده است.
گنجی تاکید کرد: دیالیز با تعرفه‌های جاری و پرداخت‌های نامناسب بیمه‌ها که بعضا تا یک سال عقب می‌افتد، عمدتا درآمدزا نبوده و اجرای این طرح می‌تواند باعث شود شرکت‌ها برای درآمدزایی از کیفیت درمان بکاهند تا سودشان تامین شود. و از آنجا که هیچگونه نظارت موثری در ارزیابی کیفیت درمان ارائه شده به بیماران صورت نمی‌گیرد، این موضوع قطعا بازی خطرناکی با جان بیماران است.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه