تیتر ۱ / سلامت در رسانه‌ها

سالانه 80هزار ایرانی زیر 55سال سکته مغزی می‌کنند

تاریخ انتشار : 11 دی 1395 ساعت 13:49
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
دبیر انجمن سکته مغزی ایران با اشاره به اینکه سکته مغزی تنها مختص افراد مُسن نیست هشدار داد: سالانه حدود 70 تا 80هزار سکته مغزی در ایران و در بین افراد زیر 55سال رخ می‌دهد.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از شفاآنلاین، مسعود مهرپور گفت: سکته مغزی به عنوان دومین عامل مرگ و میر و اولین علت ناتوانی در افراد بالغ؛ بار بسیار بالایی برای بیمار، خانواده‌اش ودر مجموع کل جامعه درپی دارد.
وی افزود: به‌رغم پیشرفت‌های درمانی چشمگیر طی 60 تا 70سال اخیر، بیماری‌های قلبی اولین عامل مرگ و میر به شمار می‌رود؛ حال آنکه در کشورهای پیشرفته دنیا سکته مغزی را از سومین به پنجمین عامل مرگ رسانده‌اند؛ پس به روشنی درمی‌یابیم این بیماری قابل کنترل است.
دبیر انجمن سکته مغزی ایران خاطرنشان کرد: برای این کار دولت؛ سیستم درمانی و انجمن‌های مردم‌نهاد باید کمک کنند و در این راستا آموزش؛ حمایت و مراقبت نقش بسزایی دارد. وی تصریح کرد: در درمان سکته مغزی دسترسی به امکانات از اهمیت شایانی برخوردار است ضمن اینکه اورژانس‌های ما باید سکته مغزی را بشناسد و آن را جدی بگیرند و پس از تماس خانواده و نزدیکان بیماران سکته مغزی به زمان طلایی برای درمان توجه کنند.
مهرپور با بیان اینکه بیمارستان‌های ما باید مجهز شوند و کلینیک‌های سکته مغزی داشته باشیم؛ افزود: برای درمان 3 قسمت مهم وجود دارد؛ یکی ایجاد واحدهای مراقبتی ویژه سکته مغزی که این بیماران مانند بیماران سکته قلبی 2 تا 3روز در مراکز مراقبت‌های ویژه قرار بگیرند تا بتوانند درمان‌های کامل ر بگیرند. مسئله بعدی درمان است که خوشبختانه درمان‌های خاص سکته حاد مغزی هم‌اکنون در کشور امکان‌پذیر است؛ یعنی هم داروهای ضد لخته و درمان با روش‌های پیشرفته‌تر در ایران امکان‌پذیر می‌باشد.
وی مسئله مهم دیگر را بازتوانی دانست و تاکید کرد: عوارض ناشی از سکته مغزی به خوبی باید درمان شود؛ این 3محور با همکاری‌های دولت؛ سیستم درمانی و سازمان‌های مردم‌نهاد امکان‌پذیر است؛ تا این مسیر به نتیجه برسد. این متخصص مغز و اعصاب هشدار داد: یکی از عوامل خطر سکته قبلی است یعنی فردی که سکته مغزی کرده امکان دارد به صورت مجدد دچار آن شود.
دبیر انجمن سکته مغزی ایران خاطرنشان کرد: خوشبختانه طی یک سال اخیر امکانات درمانی برای این بیماران ایجاد شد؛ برخی داروها که در دسترس و تحت پوشش بیمه نبود از امسال بیمه شدند؛ شناسنامه خدمات درمان سکته حاد مغزی توسط وزارت بهداشت ابلاغ شد و این کار فراهم شده که حداقل در هر استان یک بیمارستان مادر برای ارائه خدمات درمانی به بیماران حاد سکته مغزی تعیین شود.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه